236 snijdtweder bezweek en daardoor aan stroom en golven vrij spel verschafte Het zoo hoog opgestuwde water drong met ontzaggelijk geweld naar binnen en veroorzaakte eene zoo diepe wieldat ter plaatse vau den ouden zeedijkaan geene afslui ting meer te denken viel. Spoedig was men evenwel op mid delen bedachtom de ondergevloeide gronden aan den vloed te onttrekken. Langs de boorden der ingepolderde kreek be proefde men eene hulp - of hangkade op te werkenterwijl overigens alles werd in het werk gesteldom de definitive afsluiting voor te bereiden. Ue opgewerkte kade was evenwel niet tegen den drang van het onstuimige water bestandwaarom onmiddellijk besloten werd eene nieuwe, doch nu op een rijs- bed en iu de rigtiug van den te maken dijk, op te werken. Tal van arbeiders, zoo van Oud-VosmeerScherpenissePoort vliet, Sint-Maartensdijk en Sint-Anualand waren aan die afslui ting werkzaam terwijl eene menigte vletters zoo uit Holland als uit deze streken en inzonderhoud uit Tholen daarbij waren in dienst gesteld. De kade waarmede de doorbraak tot boven gierstroomshoogte werd afgesloten was op het laatst van Augus tus 1682 voltooid en de kosten er van kwamen op bijna 3610 Vlaamsch te staan. Onder deze uitgaaf was nagenoeg 2800 Vlaamsch, voor geleverdeu schorgrond besteed, begre pen het overige was aan daglooneti en rijsleverantiën uitge geven Het verder opwerken der kade tot zeedijkshoogte werd op den 7 September aanbesteeddit werk ging echter niet zeer vooruithoofdzakelijkomdat de aannemer daarvan te weinig bedongen had. Op den 24 derzelfde maand greep daarom eene herbesteding plaats en daarop ontstond geene vertraging meer. Deze voitooijingswerken vorderden eene uitgaaf van ruim 757 Vlaamsch weshalve met inbegrip van hetgene nog voor herstel en verhooging van den ook elders zeer gebroken zeedijk werd besteedde door dezen storm veroorzaakte schade eene l) Archief der polders van Oud-Vosmeer.

Archief | 1878 | | pagina 258