237 uitgaaf van 4920 13 6 *1 Vlaamsch of 29,524,05, heeft noodzakelijk gemaakt, zonder de kosten der nieuwe sluis, waarin ook deze polder nog een niet gering aandeel had a). Tot dekking der uitgaven waren vier achtereenvolgende dijk geschoten elk van 2 Vlaamsch en ten slotte nog één van 1 Vlaamsch per gemet, geheven. De geheele opbrengst be liep met inbegrip van 6 Vlaamsch van eene verkochte keet 4352 14 C 9 4. of 26,111,42^, weshalve de rekening sloot met een te kort van f 3407,62.j. De omslag was ge maakt over 482 gemeten 233 roeden want er was 4 gemeten 29 roeden lauds weggespoeld en 72 gemeten 169 roeden van mr. P. van den Biioeck die niet in de kosten der herbe dijking heeft bijgedragen waren voor gemeenschappelijke reke ning van ingelanden aanvaard. Van laatstgenoemde hoeveel heid lands werden in 1684 eenige gemeten verkocht, doch het restant, zijnde nog 58 gemeten 19 roeden, is later onder in gelanden verdeeld. Hoe groot de schadedoor dezen stormvloed veroorzaakt waslaat zich eenigermate uit de tot herstel daarvan bestede sommen verklaren. En zooals wij reeds opmerktenbevatten de vermelde uitgaven nog geenszins alleswat tot de her- bedijking en de uitvoering van daarmede in verband staande werken werd besteed. Voor de nieuwe zeesluis, die ten laste van dezen en de twee andere groote polders moest worden her bouwd was alleen eene leening van 5000 Vlaamsch nood zakelijk geweest. Maar er was ook eene schade die zich niet of althans zeer moeijelijk in cijfers laat uitdrukken namelijk diewelke aan het gezaai en aan het landdoor het zoute water was toegebragten die vooral in hare gevolgen nog veel gewigtiger was. Jaren achtereen toch was de vruchtbaarheid van den polder minder dan voorheen j terwijl de woningen en getimmerten tot op de helft hunner innerlijke waarde waren verminderd. Hoe duur kwam alzoo een te lage toestand van Archief der polders van Oud-Vosmeer.

Archief | 1878 | | pagina 259