247 De zeedijk bleef dus van doorbraak bevrijd; en, hoe groot eene ramp als de onderhavige nu ook wastoch zou eene breuk in de wat.erkeering de zaak nog veel ernstiger hebben doen zijn. De herbedijking, die na de sluiting van den gebroken zeedijk van den polder Slabbeooorn zich slechts bepaalde tot het digten van den binnendijkberokkende geene groote gel delijke uitgaven. Het daarvoor omgeslagen geschot bedroeg evenwel nog 1 5 fi Vlaamseh per gemetmaar daaruit wer den ook de kosten gevonden voor het verhoogen van den zeedijk over 120 roeden lengte, Dochal wezen wij op het minder omvangrijke der schade aan de dijken ontstaan het nadeel door het zoute water aan liet gezaai berokkend, was daarentegen groot; ook de vruchtbaarheid van den grond had veel geledeneene zaak in den regel nog ergerdan de onmiddellijke vernietiging van het daarop staande gewas. Een nieuwe slag trof den polder in 1715, toen de zwakke dijk van Slabbeooorn door den sterken drang van het water weder bezweek. Ook bij die gelegenheid vloeide het water aan vankelijk over den binnendijk naar binnen docheven als bij de vorige overstrooming was daardoor doorbraak ontstaan door welke de vloed eindelijk onbelemmerden toegang verkregen had tot deze gronden. De schadedoor dien storm aan de water- keering ontstaan, was echter nog van geringer omvang, dan die, welke door den vorigen vloed was veroorzaakt, maar binnen dijks waren de tot gevorderden staat van ontwikkeling gekomen vruchten geheel vernietigd en het nadeeldoor het zoute water aan het land toegebragtwas ook ditmaal niet gering. Eene der zwaarste overstroomingen dezen polder ooit over komenwas ongetwijfeld die van 1720 en het zal dus noodig zijnbii deze wat langer te verwijlen. In den zomer dan van genoemd jaar had eene vernieuwing der zeesluis plaatseen werkdat door onderscheidene oorzaken zoozeer was vertraagd dat de oplevering er van zelfs niet vóór het invallen der win terstormen had kunnen plaats grijpen. De veiligheid van den polder hing dus, ook laat in het jaar,

Archief | 1878 | | pagina 269