Vogelsailgpolder. De jongste van dezeven polders, waar uit het waterschap Oud-Vossemeer bestaat, is de Yogelsang- polder eene kleine bedijking, tegen de polders Kerke, Hikke en Leguit aangewonnen. De gronden er van zijn grootendeels aanwassen in de monding der kreekdie vroeger langs den noordelijken dijk van den polder Oud-Kijkuit liep en zijn eerst na het geheel volslibben van die geul aan het water onttrokken hetgeen uit hunne gesteldheid is af te leiden. Nergens toch worden overblijfselen van het reeds bij de vorming van den achtergelegen polder gesloten water aangetroffen en de sporen daarvan zouden zich zeker voordoenzoo de polder eenigen tijd te vroeg was bedijkt. 255 Uit de laatste opgaaf blijkt dat 3 gemeten, zoo door liet stichten van gebouwenals door het ontstaan van wielen aan de bebouwbare oppervlakte is onttrokken. De ingedijkte grond bestaat uit middelmatig zware kleidie op het noordelijke eind des polders, waar de ingesloten kreek zijn uitloop had, meer be paald in ligten klei- of zavelgrond overgaat. Bij een bezit van 4< hectaren is men ingeland. De ontginning had in 1567 plaats, door de opwerking eens dijks van 1487 meter lang en van strekking zooals die thans daar voor ons ligt. Hij werd van den aanleg af, door de Een- dragt bespoeld; en vermits hier geene verdere aanwinsten plaats hadden is er ook nimmer eeuig deel van aan de wateren ont trokken, Maar schoon tot heden door de zee bespoeld, beeft de polder toch nooit bepaald nadeel van den stroom ondervon den de onheilen hem overkomen waren bf het gevolg eener te lage gesteldheid van zijne waterkeeringof werden veroor zaakt door onvoldoende afmetingen der binnendijkendie bij overstroomiug der achterpolders het opgestuwde water niet vol doende konden keeren. Schoon niets daarvan met zekerheid bekend is, mag men het er voor houdendat de dijk van den polder door den storm vloed van 1 November 1570 wel zal hebben geleden. Eerst

Archief | 1878 | | pagina 277