POLDERS VAN VRIJBERGHE. 259 al voldoende door den minder gunstigen staat der binnendijken blijft zijne veiligheid toch altijd in meer of mindere mate afhan kelijk van de achtergelegen en ook aan zee palende polders De zeedijk wordt over de geheele lengte door de Eendragt bespoeld; hij is gemiddeld 4,50 meter boven A. P. hoog en wordt grootendeels door rijpe schorren begrensd. Wat de uitwatering betreft, deze heeft plaats op den polder Leguit. Het blijkt dat de loozing altijd op die wijze heeft plaats gevonden en dat oudtijds zoowel als thans daarvoor voor twee tiende gedeelten is bijgedragen in de kosten van het onderhoud der sluis van den polder Oud-Kijkuit 1). De grootte van den polder bestond steeds uit 91 gemeten dijkers- en uit slechts 225 roeden vroonlanddoor overstroo mingen of doorbraken is nimmer grond buitengedijktweshalve deze oppervlakte tot in het begin dezer eeuw werd vermeld. Thans bevat de polder 36,0734 hectaren schotbaar- of dijkers- land met 0,3200 hectaren vroonlandachtereenvolgens overeen komende met bijna 92 gemeten en ruim 244 roeden oude of Blooische maat 2). De polder behoort onder de meest vruchtbare te worden ge rangschikt de grond bestaat doorgaande uit zware klei en is alzoo geheel uit nieuwere zeebezinkingen ontstaan. Bij een bezit of eigendom van 4 hectaren schotpligtigen grond is men daar van ingeland. VIII. ALGEMEEN OVERZIGT. De gronden gelegen tegen de noordelijke dijken van de pol ders PriestermeetBartelmeet en Broekvormden weleer eene Archief der polders van Oud-Vosmeer. 2) 1 bid.

Archief | 1878 | | pagina 281