Hollare-, ran Haaften- en Sluispolder. Na de tot Hollaer- of Hollarepolder J). Beeds bij de bedijking van den West- en Nieuw-Yrijberghepolderlagen langs den zuidelijken oever van de Mosselkreek uitgebreide slijkendie op enkele plaatsen waren begroeiddoch voor het grootste ge deelte nog niet tot de hoogte van volzee waren opgewassen. Zij waren door tal van geulenwaaronder ook de Krab- bekreekdoorsneden doch al deze vielen reeds bij ebstand droog en leden bovendien aan verzanding. Naar gelang van den aanwas dier slijkenkwamen ook de daarin geschuurde kreken tot verloop en de eertijds zoo gescheiden gronden vorm den daardoor van lieverlede een meer aaneengesloten geheel 't welk aanvankelijk een uitmuntend weiland en later een uitgestrekten en bij uitnemendheid vruchtbaren polder heeft opgeleverd. 27a anderd. Eindelijk zijn ook de betrekkingen van gezworene on vervuld gebleven en is de polder met de beide vorige onder een gemeenschappelijk bestuur gesteld. De grootte van Nieuw-Yrijberghe bedraagt 53,0070 hectaren schotbaar- of dijkersland, bestaande uit zware zeeklei. Bij een bezit of eigendom van 3,9240 hectaren is men ingeland. dusverre achtereenvolgens behandelde polders van Oud-Vosmeer en Vrijbergheblijft nog over de beschrijving van de in deze eeuw alhier aangewonnen gronden. Deze zijn begrepen in deu Hollare van Haaften en Sluispolderdie kort na elkander zijn gevormd en die aan de gemeente, van welke zij deel uitma ken eene zoo groote uitbreiding hebben gegeven. In 1843 had de inpoldering plaats, door het leggen eens dijks van nagenoeg 5075 meter lang. De uitvoeringskosten bedroegen f 119,000 doch daarvoor waren nu ook 256,9608 De polder is genoemd naar den vice-adiniraal M. Hollaer, die op den 13 September 1631 den Spanjaarden hier een gevoelig verlies heeft tocgebragt.

Archief | 1878 | | pagina 294