276 groeide gedeelte, in 1742 nog slechts 300 meter breed, had omstreeks de helft dezer eeuw reeds zoodanigen omvangdat het ter bedijking werd geschikt geacht. Reeds in 1850 greep dan ook in zooverre inpoldering plaatsdat rond den zoom van dit open eilandje eene zomerkade werd opgeworpen van 2 meter boven volzee. Hiermede beoogde men den grond te gen overstrooming door de zomervloeden te beveiligen en het alzoo voor beweiding meer geschikt te maken. Dan hoe vlak het binnenbeloop der ringkade ook was aangelegd, toch bleek de op die wijze bewerkte insluiting niet bestand te zijn tegen het geweld van 't overstortende water bij stormvloeden. Her haaldelijk hadden doorbraken plaats, lang vóór dat de binnen vlakte was gevuld en de omkade grond leverde alzoo zelfs geene veilige beweidingmaar wel een duur of kostbaar onderhoud op. Reeds in 1852 werd besloten de zomerkade tot zeedijks hoogte op te werken en de te vormen dijkage aan den Hol- larepolder te doen aansluiten. Langs den zuidelijken kant van het gors werd dus nu geen dijk gelegdmaar de aanwezige kade langs het Stinkgat opgeworpen werd geslecht en den oostelijken en westelijken dijk sloot de geul die de strekking der vorige bedijking nog grootelijks had bepaaldaf. Door deze wijze van handelen werd niet alleen het leggen van een belangrijk gedeelte zeedijk gespaardmaar de binnendijks val lende oppervlakte was ook grooter en wat een niet gering te achten voordeel was, de polder verkreeg daardoor verbinding met den vasten wal. De lengte van den opgeworpen dijk bedroeg 2485 meter hij omsloot 108,7714 hectaren vruchtbaren kleigrond; doch daarvan kwamen slechts 95,0402 hectaren ten voordeele der bedijkers. De overige oppervlaktegrootendeels uitmakende den bodem van het voormalige Stinkgat behoorde ambachtsge- regtigden van Oud-Vosmeer en Vrijberghe toe en dezen erlang den er bedijking van door het geven van vergunning tot aan sluiting van de nieuwe bedijking aan hunnen polder. De gemiddelde hoogte van den dijk bedraagt 3,54 meter

Archief | 1878 | | pagina 298