WATERSCHAP DE VRIJE-POLDERS ONDER THOLEN. 279 ten der boezemkade voor zooverre die gelegen was op den grond van Oud-Vosmeer en Vrijberghe het uitgraven der daarin ge legen oude zeesluis en 't uitdiepen der bermsloot in den Hol- larepolder over 2000 meter. De eerste verrigtingen strekten tot vergrooting van de oppervlakte des poldersde laatstehet uitdiepen der sloothad plaats in het belang der afwatering van den ingedijkten grond. De uitvoeringskosten van de eigenlijke bedijkingswerken be liepen 10,750; die van 'i slechten der boezemkade 1280 en die van het uitdiepen der bermsloot in den Hollarepolder f 460, weshalve in het geheel f 12,490 aan de inpoldering is te koste gelegd. De grootte van het ingedijkte land bedraagt 17,4490 hec taren meestal zware klei en van deze oppervlakte liggen 4,6040 hectaren in de gemeente Poortvliet en 12,8450 hectaren in de gemeente Oud-Vosmeer. De eerstgenoemde gronden zijn het eigendom van den heer mr. J. P. R. Tak van Poortvliet en de laatstgemelde behooren ambachtsgeregtigden van Oud-Vosmeer en Vrijberghe toe. Het bestuur van den polder bestaat uit een' dijkgraafdie tevens met de betrekking van ontvanger-griffier is belast. IX. algemeen overzigt. Nog eene groep polders, wier aanvankelijke geschiedenis in nevelen is gehuld, nog eene belangrijke gemeente, wier naam later op het geheele eiland is overgegaanblijft ons ter behan deling over. Het is het eigenlijke of oude land van Tholen dat thans een waterschap en drie daarvan gescheiden polders bevaten hetwelk vroeger eeuwen achtereen een afzonderlijk

Archief | 1878 | | pagina 303