388 eiken polder bestaande waterleidingen bestemd tot afvoer van bet polderwater de daarin gelegen heulen of duikersde heul of duikerwaardoor elke polder in den aangrenzenden uitwatert en bet beheer der eigendommen van eiken polder. De kosten tot instandhouding dier dijken, werken, wegen, waterleidingen en beulen of duikers en van bet beheer dier eigendommenworden gedragen uitsluitend door den polder welke bij die instandhouding en dat beheer onmiddellijk is betrokken en waartoe die dijkenwerken wegenwaterleidingen heulen of duikers en eigendommen belmorenbehoudens de ver- pligtiug van anderen om in de kosten van onderhoud te voor zien voor zooverre zij is opgelegd aan aangrenzende grondeige naren wat betreft waterleidingen en wegen en aan de gemeente Tholen wat aangaat de duikerswaardoor die gemeente afwa tert op de polders Vijftienhonderd-gemeten en Dalem 1). Het bestuur aan hetwelk de belangen der polders is toever trouwd bestaat uit een' dijkgraaf en vijf gezworenen met een' ontvanger-griffier. De betrekking van boekhouder is ook hier sinds lang komen te vervallen. Na alzoo een en ander betrekkelijk het waterschap te hebben medegedeeld, gaan wij over tot de beschrijving der afzonder lijke dijkages en vangen daarmede aan met den polder Scliakerloo. Misschien reeds bij den aanvang van Poort vliet lageu de grondenwaaruit deze polder is gevormd, als rijpe gorsen in zee; zij waren door geenerlei dijken of dammen aan het bedijkte land verbonden en vormden alzoo een open eiland. Deze schorren waren door de Striene van de gronden van Poortvliet en door den Quarenvliet van het land van Bergen op Zoom gescheiden aan den zuidkant vloeide de Oos- ter-Schelde en aan den noordkant begrensde ben de Ee, een water, dat de vlakke kust van het Vosmeer of de Pleidenzee doorsneed. Twee van deze stroomen zijn in de Schelde en de Bijzonder reglement voor het waterschap de vrije polders onder Tholen.

Archief | 1878 | | pagina 312