289 Eendragt nog aanwezigvan de beide anderede Striene en de Ee, bestaan alleen nog de namen en de daarvan overge bleven geulen voort. De ringdijk, met welks opwerking deze oude gronden zijn drooggevallenis nog allerwegen aanwezig of nategaan. Zooals uit den aard der omstandigheden evenwel volgtis zijn profil op de eene plaats meer verloren gegaan dan op de andere al naar gelang de onderscheidene vakken vroeger of later aan den aanval der zee zijn onttrokken. Het meest volledig komt deze dijk nog voor langs de polders Oud- en Nieuw-Strijen, waar hij, als binnendijk in de 16e eeuw merkelijk is ver zwaard het meest daarentegen is hij verloopen bij het gehucht Oudelandvroeger een kerkdorpdat gedeeltelijk op zijne kruin was gebouwd. Op het eerste gedeelte bezit de dijk nog een voldoend waterkeerend profil; doch op het andere vak worden maar geringe sporen van eene voormalige waterkeering meer opgemerkt. Wanneer deze gronden met eenen zeedijk zijn omzoomd is niet met zekerheid bekend Dat dit reeds vóór 1212 moet zijn geschied, blijkt intusschen uit de omstandigheid, dat de buurt Oudeland of Schakerloodie zooals wij zeiden op den dijk was gebouwd, te dien tijde reeds wordt vermeld. Het is uit alles merkbaardat deze gronden zelfs veel vroeger aan de werking van eb en vloed moeten zijn onttrokkenhunne lage ligging en hunne uiterlijke gesteldheid wijzen dit uit. Of zij evenwel ook vóór hunne bedijking zijn bewoond geweest is onzeker. Wel doen de vliedbergen, in den polder aanwezig het laatste eenigzins vermoedendoch van den anderen kant merken wij bij derzelver beschouwing op, dat die gedenkteeke- nen van eenen zeer verwijderden ouderdom, toch kennelijk van lateren oorsprong zijndan die in de watering van Scherpe- nisse en in sommige deelen van Zuid-Beveland worden aange troffen zij stemmen in afmeting en vorm daarentegen meer overeen met die welke in het Oudeland van Sint-Maartensdijk nog aanwezig zijn. Zij kunnen uitsluitend ook voor molens Archief IVe. dl. 2e. st. 19

Archief | 1878 | | pagina 313