28 den ouden dijk. Deze, daardoor tot diep onder het buiten beloop afgegraven verloor zijnen natuurlijken steun en kon aan de stormvloeden dus geen wederstand meer bieden. Hij brak reeds in het volgende jaar doortengevolge waarvan eene ge- heele strook lands ook nu aan de golven werd prijs gegeven ruim twee eeuwennadat de oude daarvoor gelegene Uitslag51 was verloren geraakt. Wel is nog een belangrijk deel van de buitengedijkte gronden in den vooroever aanwezigdoch de grondslag, waarop in 1555 na het rooven van den oogst, de eerste karren aarde voor den nieuwen n Waerdijckwerden uitgestort, is grootendeels weder in de diepte verdwenen. Yeel heeft deze watering alzoo in hare oppervlaktezoo door buitendijkingals vergravingverloren alleen de strooken in de jaren 1623, 1661 1671 en 1826 door de zee verzwol gen, bevatten ruim 250 hectaren lands! Tegenover deze ver liezen nu staan geene aanwinsten; want nieuwe polders zijn sinds dien tijd niet aan of tegen het waterschap bedijkt. Neen, zelfs omvat genoemde oppervlakte niet eens alleswat aan den landbouw is onttrokken onderscheidene akkers zijn ook nog voor dijksverzwaringen en later gelegde inlaagdijken afgeroofd. Vóór het doorsteken van den ouden zeedijk waarvan wij hierboven spraken werd ook de nieuw gelegde inlaagdijk ver dedigd en het posthaventjein 1746 buitendijks aangelegd, naar den binnenkant van den Wulpendaalschen dijk verlegd; ook werden vooraf in de inlaag nog drie aarden dammen van het westen in, achtereenvolgens lang 321, 291 en 276 meter, opgeworpenvóór welker koppen of hoofden zinkstukken van 100 meter lengte en 12 meter breedte werden geplaatst Van het westelijke eind zeedijk werd eene nol gemaakt, waarvoor insgelijks een zinkstuk is gezet. Al deze werken met inbe grip van het verzwaren van den nieuwen inlaagdijk zijn op den 10 Augustus van het jaar 1825 aanbesteed, en daarvan was aannemer I. Swarts te Zierikzeevoor de som van ƒ55,000 1). Archief der polders van Seherpenisse.

Archief | 1878 | | pagina 31