308 Van grooten invloed is deze bedijking geweest op de daar door afgedamde stroomen en de daaraan gelegen gronden. Zoo wel de zuidelijke uitloop der Strieneals het noordelijke gedeelte van den Vosvlietkwamen daardoor spoedig tot verloop, waar door belangrijke aandijkingen werden voorbereid. De dijken van den polder hebben tijdens zij door het water werden bespoeld nog enkele malen van den golfslag te lijden gehad. Tegenover den Dalem- en Nieuwlandpolder zijn zelfs sporen van doorbraken aanwezig. Ook in den dijk voor Vrouw- Belijapolder ligt eene wieldoch deze draagt meer blijken van door eene latere, dan wel door eene vroegere overstrooming te zijn veroorzaakt. De noordelijke dijk draagt bovendien het uitzigt van onderscheidene malen te zijn verhoogd en hoofd zakelijk schijnt dit het geval geweest te zijn tegenover den polder Oud-Vossemeerwaar hijblijkens de tegenwoordige afmetingenhet stevigst is. Niets is echter van het vroegere dijkwezen van den polder of zijne eerste rampen bekend wes halve deswege niets met eenige zekerheid kan worden vermeld. Dit alleen kan worden opgemerkt, dat de polder nooit door de schuring van den stroom is aangetast; want behalve langs de Eendragtlagen voor zijne waterkeeringen overal min of meer belangrijke gorsenen de bij zijne ontginning afgedamde stroo men vormden langs de dijken geene andere bepaald nadeelige uitwegen. De onheilen waarvan ook deze gronden uogtbans niet verschoond blevenwaren dus uitsluitend of het gevolg van eenen te lagen toestand van den dijk of van eene te ge brekkige afscheiding van andere aan zee gelegen polders. Dat reeds vroeg schade aan de dijkage is toegebragtis uit het voorgaande gebleken doch de door het water veroorzaakte rampen waren voorzeker het grootst in de 16e en 17e eeuw, toen de zee allerwegen zulke geweldige inbreuken op onze kusten heeft gemaakt. Reeds in de beschrijving van den Schakerloopolder hebben wij opgemerkt, dat de dijkages van Tholen in 1121 en 1425 zijn ondergevloeiduit het daarop betrekking hebbende stuk

Archief | 1878 | | pagina 332