314 aan de arbeidende klassedie door de herhaalde rampen in zeer behoeftige omstandigheden was geraaaktwerk verschaften wat wel het voornaamste was door de aanwending der toege stane fondsen was de toestand der zeeweringen ook merkelijk verbeterd, De uit de aangewezen middelen gelegde inlaagdij'kdwars door den polder kwam zeer in het belang van deze bedijkingen de uitvoeringskosten daarvan beliepen ruim '1088 Vlaamschmet inbegrip der uitgaven van onteigening en van die voor de daarin gebouwde duikers bij den Peukschendijk x). Door dezen in- laagdijk werd de polder nu gescheiden in twee deelenen deze splitsing had waren deswege geene goede bepalingen ge maakt in de toekomst alligt aanleiding kunnen geven tot moeijelijkheden op administratief gebied. Vóór de opwerking er van werd evenwel bepaald, dat eigenaren van 't westelijke gedeelte des poldersonder wat voorwendsel ook nimmer dijk- geschot zouden betalen ten behoeve der dijkage van Poortvliet, en dat de beide deelen //ten eeuwigen dage" als ééne dijkage in lasten en baten zouden vereeuigd blijven 2). Voor onheilen van den kant van de Eendragt, was de polder nu voor een belangrijk gedeelte beveiligdook het oostelijke deel was in beteren staat gebragt met het oog op nog altijd mogelijke overvloeijingen van den kant van Scherpenisse en Poortvliet. Zooais wij evenwel zullen zien is alleen het eerste, nimmer het laatste deel door den gelegden Slaperdijkbe voordeeld. Na al de gemelde ongelukken was de polder nog eene groote ramp beschorennog éénmaal namelijk vloeide het water twaalf voet hoog over zijne akkers heenen rigtte niet minder groote verwoestingen, dan in 1871 aan. Alleen was bij deze gebeur tenis geen verlies van de sluis te betreurenhetgeen zeker niet weinig bijdroeg tot een spoediger droogvallen van den grond. 1) Archief der polders van Tholen en Poortvliet. 2) Ibid van Tholen.

Archief | 1878 | | pagina 338