315 Het was namelijk op 26 Januarij 1682 toen de dijk bij de sluis en bij den zuidelijken Stadsheer in de nabijheid van de contre- escarpe, door het hoog opgestuwde water bezweek en de beide ge vallen openingen gelegenheid gaven tot het onbelemmerd instroomen van bet stormgetij. Hij herhaling werd het land in eene bare zee herschapen, in welke ten deele gevulde schuren en woningen stonden te bederven, en veel vee jammerlijk verdronk. Al de tooneelen van vroeger werden herhaald en bij de daardoor ver oorzaakte ellende, was het vooruitzigt van den zoo vaak be proefden landbouwer weder voorjaren verijdeld. Ook voor het herstel van deze ramp viel geen tijd te ver liezen en van daar, dat reeds op den 7llen Februarij het ge- schot en de bijdragen der andere polders in de kosten van beversching werden geregeld. Zooals wij reeds zagen kwam men ook overeen eene bijdrage van de polders vaD Poortvliet aan te nementegen terugbetaling wanneer eenmaal die dijkage kwam te overstroomen en deze polders alsdan van zoodanig on geluk bleven verschoond. Iets later werd 1400 Vlaamsch opgenomen in wissels waarvan de betaling door het heffen van eenen buitengewonen omslag plaats vond. Maar de ingelanden van de polders Broek en Booland weigerden kort daarop in den vastgestelden omslag deel te nemen; zij waren wel bereid 5 fi per gemet op te brengen wanneer de grondeigenaren der polders van Tholen het gansche bedrag der heffing wilden terug betalen voor het geval ook hunne dijkages ooit kwamen te overstroomen, en de polders van Tholen alsdan vaninun datie" bleven verschoond. Ingelanden van de polders Scha- kerloo Vijftienhonderd-gemeten en Dalem gaven hierop berigt dat zij zich hielden aan de overeenkomst van 7 Februarij waarbij zij zich verbonden hadden tot deelneming in al de kos ten der herbedijking in evenredigheid van 5 per gemet voor hunne gronden, tegen 10 per gemet over de landen in Schakerloo, Dalem en Vijftienhonderd-gemeten gelegen. Vorderde het digten van den gebroken dijk groote uitgaven ook voor het verhoogen en verzwaren van den binnendijk tegen-

Archief | 1878 | | pagina 339