318 laag iswordt hij met kram-, rijs- eu steenglooijingwerkeu verdedigd, en zijne hoogte bedraagt gemiddeld 5.10 meter bo ven A. P. Heeft het dijkwezen van dezen polder ons vrij lang bezig gehouden ons blijft nog overalvorens wij van deze dijkage afstappen een overzigt te geven van de uitwatering des polders eene andere mede zeer gewigtige aangelegenheid. Ten allen tijde blijkt de polder zijn landwater door eene eigene zeesluis te hebben afgevoerddoch of deze altijd gelegen heeftter plaatse waar die thans aangetroffen wordtis onzeker. In den eersten tijd schijnt ook bemaling te zijn noodig geweest want aan den oostkant der stad wordt nog steeds eene laag gelegen strook gronds, met den naam van 't Molenwater" be stempeld. Daar stond dus weleer een watermolen die het pol derwater tot een bepaald peil opvoerde en het waarschijnlijk niet ver van daar in de Eendragt bragt. Ook de Molenvlietliet oostelijke eind der Ee, heeft ongetwijfeld zijnen naam aan eenen watermolen ontleend doch deze kan zoowel naar een zoo danig werktuig van Schakerloo als naar een van dezen polder van oudsher zijn genoemd geweest. Voor het geval de molen aan het uiteinde van dien Vliet in dezen polder was gebouwd, is hij reeds bij de bedijking van den Dalempolder onbruikbaar geworden, en is eene verplaatsing meer naar den zeekant dus noodzakelijk geweest. Uit het polderarchief is niet gebleken wanneer de watermolen- is opgeruimd of zooals veelal gebeurde in eenen korenmolen werd herschapen. Reeds in 1636 wordt melding gemaakt van eene nieuwe Kommesluis;dan, het blijkt niet, of die toen voor het eerst daar is gebouwd dan welof de bouwing een noodzakelijk gevolg is geweest van eene daar in versleten toestand geraakte sluis. Van eene bemaling des polders wordt alstoen echter geen gewag meer gemaakten het is dus waarschijnlijk dat de polder destijds regtstreeks zijn water loste door eene sluis. De zeesluis is in 1671 weder vernieuwd, en met welke jam merlijke gevolgen voor de dijkage hebben wij reeds hierboven

Archief | 1878 | | pagina 342