819 gezien. Zij was op den Ist™ April aanbesteed voor 760 Viaamschzonder de kostenvoor het maken van den vin- gerling en voor de ontgraving des dijks 1). Bij het doorbre ken van den vingerling stortte de nagenoeg voltooide sluis in elkanderdreef den polder inen was zoozeer beschadigd dat het gansche getimmerte voor afbraak moest worden ver kocht 2). In het volgende jaar was op nieuw met de bouwing een aanvang gemaaktdoch hare voltooijing hadtot groot na deel der uitwatering, eerst in 1674 plaats. De aannemer, B. VoGEi.aaitwas niet zeer solied; doch ook de moeijelijke regeling der ontstane schade en de slechte betaling van het uitgevoerde werk had niet weinig tot de vertraging bijgedra gen. 's Polders kas was uitgeput en het stond met de zaken tijdens de uitvoering van den bouw zoo geschapen dat de aannemer den dijkgraaf, J. van Vkijbekghb, tijdens deze te Zierikzee waszelfs in gijzeling namom daardoor eene meer spoedige betaling te erlangen. Ten laatste liet Vogei.aak zijn werk onbeheerd zoodat de sluis door de stads-timmerlie- den moest worden voltooid. Zoo voor vernieuwingals voor tegemoetkoming wegens geleden nadeel was ruim 1124 Viaamsch besteed. Dan het geldelijk nadeel was geringin vergelijk met de schade, die uit de vertraagde oplevering voor liet land was voortgevloeid In geen drie jaar toch had de polder door de sluis kunnen loozenen zou dit reeds in ge wone omstandigheden een niet te berekenen nadeel hebben op geleverd bij de overstrooming die nu had plaats gehadwas dit natuurlijk nog veel erger. Vóór de vernieuwing is nog ern stig sprake geweest van het bouwen eener sluis tegenover de vest aan den noordkant der staddeze onderneming was even wel door den in deze meermalen genoemden I, du Waïeb, die de voorkeur gegeven had aan eene verbetering der bestaande h Kommesluisontraden l) Resolutieboek folio 55 verso. 3) Ibid folio 64 verso.

Archief | 1878 | | pagina 343