Yrouw-Belijapolder. Eerst eenigen tijd na het ontstaan van den hiervoren omschreven Vijftienhonderdgemeten-polder is deze kleine bedijking gevormdwant dat zij werkelijk tegen genoemden polder is tot stand gekomenis geene bloote gissing maar kan uit de gesteldheid van den grond in den uitloop der kreekwaarvan in den Mosselhoek nog overal spranken aanwe zig zijnworden nagegaan. Deze kreekdie door de op werking des dijks van den Vijftienhonderdgemeten-polder is afgesloten zal na die afdamming wel spoedig zijn verlaad; doch in elk geval moest toch eenige tijd verloopenalvorens deze nu juist in zoodanig rijpe gorsen was veranderd dat aan eene inpoldering daarvan kon worden gedacht. 321 schier in elke bedijking het geval geweesten de aanwinsten daaruit verkregen, zijn zelden geheel aan de schotbare opper vlakte toegevoegd, of hebben daarop ooit grooten invloed ge oefend. Yoor het leggen van den inlaagdijk tusschen den Vrouwen- en Peukschendijk is evenwel 8 gemeten 1401 roede lands aan de oppervlakte onttrokken en vóór de opwerking van dezen dijk wordt voor de grootte dan ook ruim 1540 gemeten opgegeven, tegen 1532 gemeten in lateren tijd, in beide ge vallen echter met inbegrip der oppervlakte van Vrouw-Belija- polderdie 32 gemeten bedroeg. Tegenwoordig bevat de polder 589,3948 hectaren schotbaar- en 53,5392 hectaren vroonland, een en ander bestaande uit ligte zeeklei, die op sommige plaat sen zelfs in zavelgrond overgaat. Bij een' eigendom van 3,9240 hectaren is men ingeland van deze bedijking. De Vrouw-Belija- of Ver-Beliepolder, zooals hij in oude stuk ken wordt genoemd, is eene der kleinste polders, die onder Tholen zijn bedijkt. Zijne oorspronkelijke waterkeering was maar 700 meter lang, en de oppervlakte gronds die daarmede werd omsloten bedroeg 32 gemeten. Wanneer de gronden van Yrouw-Belijapolder aan het water zijn onttrokken is niet bekendmaar in elk geval moet de Archief IVe. dl. 2e. st. 21

Archief | 1878 | | pagina 345