Nieuwlandpolder. Op den Dalempolder is //het Nieuw- land" gevolgd. De gronden van deze bedijking waren even wel niet jonger dan die van de vorigemaar waren misschien zelfs nog iets vroeger aanwezig en ter inpoldering geschikt. Zij vormden echter eene plaat of eene bil tusschen twee geulen 342 Sedert de overstrooming van 1682 is de polder door geene ongevallen meer getroffen; zijn waterkeerende dijk, door onder scheidene verzwaringen verbeterd, vorderde geen kostbaar on derhoud, waardoor de toestand van ingelanden ook nooit druk kend was. De zeedijk, die 400 meterlang is, heeft eene hoogte van gemiddeld 4,85 meter boven A. P. Hij wordt, zooals wij reeds opmerktendoor de Eendragt bespoelddoch is uithoofde van den geringen golfslag, slechts met zeer eenvou dige kunstwerken verdedigd. Door alle tijden heen schijnt de polder zijn landwater op de achtergelegen gronden en op de stadsvesten te hebben af gevoerd. Het is zeer waarschijnlijk, dat de hoofdwaterlossing steeds daar is geweestwaar die tegenwoordig wordt aange troffen namelijk in den weg langs de vestde oude plaatse lijke benaming van //de Plattesluis" aan het terrein bij den tegenwoordigen uitwateringsduiker gegevenpleit daarvoor. De grootte van den polder wordt gezegd in de 17° eeuw te bedragen 159 gemeten 89 roeden. In 1683 is evenwel, zoo voor het leggen van eenen nieuwen wegals voor aardspe- cie voor den dijk2 gemeten 233 roeden uitgeroofd. Een ander gedeelte van den polder was reeds vroeger gebruikt, voor den aanleg der wallen en vesten van de stad, en de aanvan kelijk ingedijkte oppervlakte bedroeg alzoo iets meer, dan de eerstgenoemde grootte. Thans bevat de polder 60,8630 hec taren schotbaar land, meestal bestaande uit ligte klei. Het hectarental voor de betrekking van ingeland is op 3,9240 bepaald.

Archief | 1878 | | pagina 366