Peukepolder. Tegen '/het Nieuwland" en den polder Vijftienhonderd-gemeten is de Peulce- of zooals hij vroeger heettede Paddepolderaangewonnenen daardoor is een tak der Eewaarvan achter de hofstede Dijkzigt'1 nog overblijf selen aanwezig zijnafgesloten. Sporen van dit water zijn in dezen polder en in den daarvoor gelegden dijk nog zigtbaar, doch de ingesloten stroom is geheel in bouwland herschapen en de merkteekenen er van zijn alleen nog in de hellingen der gronden voorhanden. 345 De polder besloeg in 1641 nog eene oppervlakte van 256 gemeten 59 roeden; thans bevat hij maar 98,2770 hectaren of 251 gemeten schotbaar land, meestal uit zeer ligte of met veel zand vermengde klei bestaandeen bij een bezit van 3,9240 hectaren is men ingeland. De bedijking van den Peukepolder is spoedig op die van het Nieuwland gevolgd, weshalve deze gronden zekerlijk nog in de 14e eeuw zijn drooggevallen. Door wien de inpoldering echter heeft plaats gevonden daarvan is niets gebleken. Slechts kan worden opgemerktdat onze graven de eerste bezitters zijn geweest van de tienden daarin, welke in 1415 aan Jan //den bastaakd van Bi.ois" werden verkocht 1). De gronden zijn aan de zee ontwoekerd door het opwerken eens dijks van omtrent 1900 meter lang; hij neemt eenen aan vang aan den dijk van het Nieuwland en sluit aan de water- keering van den Vijftienhonderdgemeten-polderdigt bij de scheiding van Lutteldijkaan. Bij het vormen van den polder Puit viel eene lengte van 850 meter droog; het overige vak bleef door de zee bespoeld tot bij de vorming van Oud- Yossemeerin 1411. Ook de voormalige zeedijk van dezen polder draagt nergens blijken van eenen hevigen strijd met de wateren te hebben ge voerd eneven als bij den vorigen polderbehielden ook hier l) Ermerins Beschrijving van Tholen pag. 88.

Archief | 1878 | | pagina 369