360 Sint-Maartensdijk en Stavenisse, welke insgelijks door rain of meer uitgebreide slijken en stroomen van elkander lagen geschei den. Het eilandje Schakerloo bestond slechts uit den polder van dien naam, Sint-Maartensdijk omvatte het tegenwoordige Oudeland met het westelijk daaraan gepolderde stuk langs den Hoogewegen Stavenisse bestond destijds uit een' enkelen pol der die later bij het ontstaan van nieuwe aanwinsteneven eens den naam van Oudeland verkreeg. Uit meer afzonder lijke deelen heeft het tegenwoordige eiland nooit bestaanwant toen later het Oud-Kempenshofstede als een poldereiland werd bedijkt, was het ondertusschen zoo uitgedijde Schakerloo door eeue sluiting der Striene overlang met het in omvang toegeno men Scherpenisse vereenigd Een zeer groot wateronder den naam van Heidenzee be kend, bespoelde deze oude eilanden aan den noordkant, want daar was de uitgebreide binnenzee nog weinig verzand. Ner gens vindt men eenen zoo geduchten waterplasals hier be stond, ook al worden eiders alle in de middeleeuwen aange wonnen polders weggedacht. Hij was in bet noorden boven Schouwen bezet met banken duinen en gorsenvan welke in de 13e eeuw slechts een gering gedeelte onder den naam van n het land van Diepenhorst1' werd bedijkt; aan den westkant lagen zijne grenzen in de oudste, vooruitstekende kust van Duiveland; aan den oostkant strekte hij zich uit tot aan het oude land boven Steenbergen, en lager op lag zijn zoom langs de duinen van Noord-Brabant Hij werd als de oostelijke grens van het oude Zeeland aangemerkt, en de later in zijn noordelijk deel aan den binnenvoet der duinen aangewonnen gronden waren door de Bornissen van Holland gescheiden en stonden eeuwen achter een als het Zeeland van tusschen de Bornisse en de Heidenzee bekend 1). De polders van Stavenisse, Sint-Maartensdijk, Sint-AnnalandOud-Vosmeer en Tholen aan dezen kantal x) Zie hiervoor het charter van 12 Junij 1290 in het Oorkondenboek van Holland en Zeeland fol. 321 en het Charterboek van F. van Mieris dl. I fol. 300.

Archief | 1878 | | pagina 392