361 de aangespoelde of alluviale gronden langs de Noordbrabantsche duinen tot aan den Oudenbosch en Steenbergen, aan den anderen kant, zijn in deze binnenzee aangewonnen. Aan de noordzijde is onder andere het Overflakkeeen aan den westkant een be langrijk stuk van Duivelaud op haar veroverd. Meer van de vaste kust werd op het eind der 15e eeuw Sint-Philipsland aan hare oppervlakte onttrokken Het vroeg met Scherpenisse verbonden Schakerloo werd reeds in de 13° eeuw het eiland van //Ter Tholengenoemd, naar den tol, welken de hertog van Brabant te Herderszoet, later Tholenhief. Danwas aan den oostkant van den stroom die in volgende eeuwen het eiland Tholen in twee deelen split ste en die reeds vroeg met den naam van Pluimpot werd aan geduid, het land te dien tijde reeds tot één eiland vereenigd; aan den westkant van dit waterlagen daarentegen Sint-Maar tensdijk en Stavenisse nog altijd gescheiden. En, schoon aan deze afzonderlijke deelen ook belangrijke aanwassen plaats grepen verliepen nog drie volle eeuwenalvorens deze eilandjes met elkander en met de oudere deelen werden verbondenen toen in 1419 het Oud-Kempenshofstede werd bedijkt, bestond het geheele land van Ter Tholenzelfs weder uit evenveel af zonderlijke stukken, als twee eeuwen te voren. De uitgebreide slijken langs de eilanden aan den westkant van den Pluimpot gingen, hoofdzakelijk in de 15e eeuw meer iu rijpe gorsen over; daaruit werden van tijd tot tijd nieuwe dijkages gevormd, door welke de eilanden steeds in omvang toenamen en hunne onderlinge verbinding eveneens werd voor bereid. Het was evenwel eerst in de laatste helft der 16e eeuw, dat de Pluimpot, waarmede de gronden van het tot dusverre genoemde land van Ter Tholennog lagen geschei den gesloten werd. Doch ook de Breede-vlietdie tusschen Sint-Maartensdijk en Oud-Kempenshofstede stroomdewerd toen afgedamd, en juist door de sluiting van deze beide stroomen werden al de afzonderlijke landjes tot één eiland vereenigd. "Vier stroomen, de Zouteede Sliiene, de Pluimpot en de

Archief | 1878 | | pagina 393