369 gesteldheid der waterkeerende dijken doet ook minder zoodanige rampen meer duchten. Door dijkvallen of grondbraken werd het eiland in de laatste drie eeuwen hoofdzakelijk op twee plaatsente Scherpenisse en te Stavenisse getroffen. Overigens bleven de kusten daar van bevrijd, of zoo deze ongevallen ook elders ontstonden, waren zij meer het gevolg van plotselijk veranderde omstan digheden en waren doorgaans niet van ernstigen aard. Te Scherpenisse is daardoor menige vruchtbare akker verlorenen het eiland werd, vooral in den aanvang der 16e eeuw, toen nog geene inlaagdijken aanwezig warendaardoor vaak met over strooming bedreigd. Ook tegenwoordig lijdt de kust hoofdza kelijk op die twee plaatsen last van de rustelooze werking van den stroom, doch uithoofde van meer doelmatig aangebragte voorzieningen worden daardoor veel minder onheilen veroorzaakt dan vroeger. Wat de te verwachten uitbreiding van het eiland betreft deze kan vooreerst niet belangrijk zijn. Alleen aan den noord kant zijn bij eenen geregelden voortgang der aanslibbing nog eenige aanwinsten te verkrijgen, en het zijn hoofdzakelijk, zoo niet uitsluitendde gemeenten Sint-AnnalandPoortvliet en Oud-Vosmeer, welke daarin kunnen deel en. Vooral zou de aan was daar worden bevorderddoor eene afdamming van het Slaak, ter plaatse, waar die over enkele jaren, doch met zulk ongelukkig gevolg, heeft plaats gehad. Langs den zuid- en oostkant van het eiland is slechts bij verloop of algeheele digtslijking van de Ooster-Schelde en de Eendragt verdere inpoldering te verwachtendochschoon na de plaats gehad heb bende sluiting van het eerstgenoemde water, eene langzame verzanding der beide grootendeels diepe stroomen wordt voor zien, zal er ongetwijfeld toch een geruime tijd moeten verloo- penalvorens de daaraan palende gemeenten zich in eene merkelijke uitbreiding van grondgebied zullen kunnen verheugen. Ten opzigte van den grond deelen wij nog mede, dat hij overal voor landbouw en veeteelt, wordt aangewend. Nergens Archief IV«. dl. 2". st. 24

Archief | 1878 | | pagina 401