33 malige waterkeering van Scherpenisse en den Bakkersdijk nu oorspronkelijk tot den Zoutepolder of bestond deze polder reeds toen de monding der Sassegrave nog open lag Bij eene aan dachtige beschouwing blijkt, dat de gronden tusschen den Lan- geweg en den Bakkersdijk in geen geval een stuk van de dijkage van Scherpenisse kunnen zijn geweestwant had deze watering zich oudtijds uitgestrekt tot tegen den Bakkersdijk dan was zij ook tegen Poortvliet aangepolderd en alzoo blij kens de digtslibbing van de monding der Sassegrave, ook van veel lateren oorsprong. Dit nu is evenwei geheel in strijd met de aloude gesteldheid van Scherpenissedat zooals nog heden kan worden nagegaanook aan dezen kant zijne eigene waterkeeringen haden dus aanvankelijk ook van Poortvliet lag gescheiden. Daar nu deze grondennamelijk die tusschen den tegen- woordigen Langeweg en den Bakkersdijk, volgens de ligging van het dorp Scherpenisse ook niet na de indijking van den Zoutepolder kunnen zijn aangewonnen en men ook niet kan veronderstellendat zij reeds vóór deze dijkage waren tot stand gekomen, of afzonderlijk zijn bedijkt, blijft er niets anders over, dan die werkelijk als een deel van het aan den anderen kant van den Bakkersdijk gelegen land aan te merken. Maar behoorden de hier bedoelde gronden oudtijds tot den Zoutepolderdan is het in den eersten opslag toch vreemd waarom zij later door den Bakkersdijk daarvan zijn gescheiden. Danook deze zaak laat zich volgender wijze verklaren toen in 1555 de watering van Scherpenisse en Westkerke door twee zware dijk vallen bij Gorishoek werd getroffen, besloten inge- landeu van Poortvliet door het leggen van eenen nieuwen dijk hunne gronden aan deze zijde voor mogelijke overstrooming te beveiligen. De daarvoor opgeworpen dijk nam eenen aanvang aan den Klaas van Steelandpolder en liep langs de voormalige Zoutee door tot aan //den Rand." Daar echter ook de voor malige waterkeering tusschen den Zoute- en Scherpenissepolder schier geheel was verloopen en ook de Rand of Yrouw-Betkens- Archief IVe. dl. 2e. st. 3

Archief | 1878 | | pagina 41