34 dijk niet meer geschikt was het water te keerenwas voor Poortvliet nog geene volledige afsluiting verkregen, zoo lang hun gelegde dijk niet aan dien van Scherpenisse werd aangeslo ten. Bij den Rand werd daarom niet meer de grens van Poort vliet gevolgd maar werd de nieuwe dijk van daar tot aan de dorpsstraat over de Lieve- Vrouwemeeteene in de monding der Sassegrave verrezen hoogte opgeworpen. Beter of voordeeliger punt van aansluiting was niet te vinden. Wel had men bij het opwerken van dezen dijk over de oude waterkeering van Scherpenisse het dorp kunnen bereiken doch alsdan zou men aan den dijk onder de kerkstraat zijn aangeslotenen alzoo geene volledige afsluiting in het dorp zelve hebben erlangd. Door de van wege de dijkage van Poortvliet opgeworpen waterkeering was nu ook het gevaar van overstrooming voor den Zoutepolder geweken. Later, bij de beschrijving van Poortvliet komen wij op dezen dijk terug alleen zij hier nog opgemerkt dat het gedeelte er van op den grond van den Zoutepolder langen tijd onder den naam van den dijk op Onze-Lieve- Vrouwemeet stond bekend en eerst later naar eenen daaraan gewoond hebbenden bakker, aan wien hij ook jaren achtereen werd verpachtde Bakkersdijk is genoemd. Dat ten slotte ook Malland vóór den Zoutepolder is inge dijkt, blijkt uit den toestand der ook daar afgesloten wateren. Deze zijn schoon thans grootendeels in land of lage weiden herschapen toch nog overal zigtbaar terwijl van hunne uit kopen aan deze zijde van den weg niets meer wordt bespeurd. Ook hier heeft dus de zee de buiten den Randdijk gevallen mondingen der afgedamde Mallandsche vlieten met zand en slib gevuld, iets wat niet zou hebben kunnen plaats grijpen, wanneer de Zoutepolder vroeger dan Malland ware ingedijkt. De schorren waaruit de Zoutepolder is gevormd lagen al- zoo vóór de dijken van Malland, Poortvliet en Scherpenisse, en daar zij grootendeels in de uitkopen van vroeger afge damde stroomen zijn ontstaanis hunne oppervlakte ook zeer on regelmatig. Ligt het land langs de oudere waterkeeringen

Archief | 1878 | | pagina 42