47 zoomdmoeten de oudste waterkeeringen alzoo van vroegeren tijd dan die van het waterschap Poortvliet zijn geweestdat is, de kaden in eerstgemelde dijkage moeten reeds zijn binnen gepolderd geweest, toen die in de laatst bedoelde nog aan de stroomen hadden wederstand te bieden. Vóór de bedijking van Poortvliet was het zuidelijke gedeelte door min of meer belangrijke stroomen doorsnedende daar tusschen gelegen gronden waren hoogen zelfs hier en elders tot meer of min aanzienlijke zandruggen opgewassen. Twee dezer hoogten de Zeehondsplaat en de Konijnenberg munten ver boven de andere uiten hebben zeer zeker hunnen naam aan het gediertedat daarop eertijds eene rust- of schuilplaats vond, ontleend. In het noordelijke gedeelte worden weinig of geene overblijf selen van kreken of geulen aangetroffen maar de daar egaal laag gelegen gronden toonen daarentegen duidelijk aan dat zij eeuwen achtereen ook nadat de andere streken reeds waren drooggevallen nog geheel met water zijn bedekt geweest. Deze lage strook was oudtijds een gedeelte van het groote Vos meer dat aan deze zijde omgeven was door gronden die vol gens de wetten naar welke de aanslijking van alluviale gronden langs onze kusten plaats heeftwaren gevormd. De zuidelijke gronden van den polder Poortvliet zijn alzoo de oudste; doch het is moeijelijk uit te maken, welk deel der watering wel het eerst met dijken is omzoomd. Sommigen meenendat het erf" of de kom van 't dorp het eerst is ingepolderdmaar volgens de voorgestelde ligging der oudste polders kan deze kleine strook grondstegenover een nog lang open gebleven gedeelte van den vliet naar welken Poortvliet vermoedelijk is genoemd moeijelijk afzonderlijk zijn bedijkt geweest. Het is veeleer aan te nemendat het dorp op een' dam door dien vliet of op het verlengde van den Beugkens- thans Putjesdijk is gebouwd en hel overige gedeelte van de kom der gemeentealleen door ophooging met grond uit het tegenwoordige Spaarttijdens de vloed daartoe nog toegang hadis aangewonnen.

Archief | 1878 | | pagina 57