48 Ongetwijfeld is het gedeeltebevattende de bevangen of hoeken BurgemeetStampersdijkZotkenshoek en Engelaarsdijk een der oudste stukken van de gronden met welker beschrij ving wij ons thans bezig houden. Sporen van de waterkee- ringenwaarmede ook dit kleine land eertijds tegen de vloeden werd beveiligd, zijn zelfs in de Paas- en Engelaarsdijk nog overal aanwezigterwijl de strekking van den Stampersdijk op het bouwland laDgs het Spaart eveneens nog kan worden nagegaan. Dit aldus omkade stuk werd in den aanvang alzoo hoogstwaarschijnlijk rondom door het water bespoeld en, dat het geene eenvoudige schorkreken zijn geweestwaardoor het was ingeslotenblijkt nog heden uit de overblijfselen daar van. De beide Spaarten toch ten zuiden en noorden van deze kleine bedijking gelegen, hebben tegenwoordig nog altijd eene breedte van 150 a 200 meter bij een en stand van 2 tot 8 me ter beneden het onmiddellijk daarlangs gelegen bouwland. Bij regenachtig weder zijn het nog groote oppervlakten die met qmlderwater worden bedekten hoeveel eeuwen zijn niet ver- loopensinds het laatste getij er door henen stroomde Zekerlijk was ook het aan den anderen kant van den vliet gelegen zuidelijke stuk zeer vroeg met dijken omringd; ja, afgaande op den uitloop van sommige der daarin ingepolderde krekenis men zelfs geneigd het er voor te houden dat deze gronden nog vroeger dan de meer noordelijke aan de werking of den invloed der zee zijn onttrokken. Dit gedeelte van het tegenwoordige waterschap was door den Beugkens-, Galgen- en Schoondorpschen-dijk ingeslotenen is verreweg het belangrijkste deeldat dus of geheel afzonderlijkof tegen eeneu reeds be- staanden polder is aangedijkt. Tegen deze twee aldus door dijken omringde deelen is Gouws- dijk het eerst aangewonnen daarna is vermoedelijk de grond tusschen den Schapen- en Biezenweg ingepolderden eindelijk is het benoorden de Sassegrave verrezen schordoor het opwerken van den Yrouw-Betkensdijk, aan het water ontwoe kerd. Door de laatste indijking werd de Sassegrave nu ook

Archief | 1878 | | pagina 58