54 dijk beuoodigd waren vooraf onteigend zij lagen op het grond gebied van Poortvliet, en leveren thans nog grootendeels de daar aanwezige karrevelden op. Hoogstwaarschijnlijk is ter ver krijging der noodige aardspecie ook toen wel de oude waterkee- ring van Scherpenisseaan de andere zijde van de Zoutee gelegen, gebruikt; even als Vrouw-Betkensdijk die mede daarvoor, doch inzonderheid voor den Bakkersdijkwerd geslecht. Met den nieuwen dijk werd evenwel het beoogde doel niet bereiktzoolang ook niet de Zoutepolder van het oudere deel van Scherpenisse lag afgesloten en daarom werd nu ook over //de Vrouwemeet" een schenkeldijkstrekkende van den Rand tot aan de dorpsstraat van Scherpenisseopgeworpen. Deze ge heel nieuwe waterkeering met genoemden schenkeldijk daaron der begrepen, was ongeveer 1800 roeden lang; hare voltooijing had in 1557 plaats, en de kosten daarvan beliepen 13 0 2% Vlaamsch of 3,95 per gemet 1). Het is welligt hier de plaats op te merken datofschoon nu de watering van die van Scherpenisse en Westkerke was afgeslotende bijdrage tot de instandhouding en het onderhoud van den Westkerkschen dijk daardoor toch niet verviel. Neen nog lang daarna moest de dijkage van Poortvliet daaraan het hare toebrengen; zooals ook voornamelijk het geval was, bij het verzwaren van den voor gemeenschappelijke rekening geleg den iulaagdijk waarvoor zij met eene subsidie van 4 0 6 Vlaamsch per gemet werd bezwaard s). Aan deze zijde was het gevaar voor overstrooming alzoo ge weken doch tegenover de polders van Tholen lag de watering nog altijd open. De treurige gevolgen van den toestand daar waren ook reeds in 1530 gevoeld; en, toen in 1613 Scha- kerloo weder eene prooi der golven werd moest zelfs gedurende dagen achtereen met veel arbeiders gewerkt worden om het over den Ka- en Galgendijk stroomende zeewaterzooveel mogelijk 1) Kerkelijk archief van Scherpenisse. 2) Archief der polders van Poortvliet en Scherpenisse.

Archief | 1878 | | pagina 64