59 ontstaan van zooveel rampen zou het bezwaar tegen zijn voort durend onderhoud bij die van Scherpenisse natuurlijk nog veel grooter zijn geweest. Door deze kleine bedijking aan het spel van stroom en golven prijs te geven kreeg de watering van Poortvliet den niet sterken binnendijkals zeedijk tot haren lasten van daar dat ingelanden dan ook maar beslotenbaar voortaan voor hunne rekening te doen onderhouden J). Zij stelden bij de overneming van den polder alleen tot voorwaarde dat de dijkgeschoten van de daarin gelegen gronden nu ook ten hunnen bate zouden worden geïnden dat voortdurend .3 fl 4 -T Ylaamsch per gemet zou worden betaald voor zijne suatie op Poortvliet 2). Ruim een vierde eener eeuw was ter naauwer nood na deze treurige gebeurtenissen verloopen toen de voor deze gewesten zoo noodlottige storm van 21 September 1671 plaats vond. Het water door eenen hevigen noordwesten wind ook nu weder tot eene ongekende hoogte opgestuwd, scheurde de waterkeering van Scher penisse andermaal op eene jammerlijke wijze vaneen waardoor die gronden, zooals wij reeds zagen, weder voor eenigen tijd onder het water raakten bedolven. Ook de zuidelijke zeedijk van deze dijkage werd door dien stormvloed dermate beschadigd dat elk oogenblik doorbraak werd gevreesdde Klaas van Steelandpolder stroomde onderen gelukkigdat de daarin gelegde wachtheul nog in tijds kon worden gedigtanders wa ren de gevolgen van den vloed niet te berekenen geweest. Door de sluiting van deze heul werd hoofdzakelijk dijkbreuk voorkomen; want zoodra de voorpolder geheel met water was gevuld werd het evenwigt aan beide zijden van den zeer afge schoven dijk hersteld en de overstorting nam een einde. Tot herstel der schade was eene geldleening van 6000 noo- dig; terwijl als een gevolg van den vloed de zeeweringen in het volgende jaar ook belangrijk moesten worden verbeterd. Archief der polders van Scherpenisse. 3) Archief der polders van Poortvliet.

Archief | 1878 | | pagina 69