68 blijfselen daarvan binnendijks aanwezig kan worden nagegaan. Tegelijk bij het bouwen der nieuwe sluis werd ook de hoofd waterleiding gegraven langs den Poortvlietschen dijkvoor welke belangrijke uitvoering en voor het leggen der sluis met andere kunstwerken, eene uitgaaf van 21,256 is noo- dig geweest J). Jammer dat na het brengen van zulke belangrijke offers de toestand der afwatering nog altijd hoogst gebrekkig bleef. En juist was dit het geval. Uitgebreide waterplassen namen de lage streken weder in tot groot nadeel der eigenaren. Eindelijk toen de nood op het hoogste was, liet het bestuur de hoogte ligging der dijkage opnemen en in verband daarmede de Krab- bekreek afpeilen ten einde te zien of ook aan den noordkant van het landwaar de suatie ondertusschen geheel was ver- loopen, niet op nieuw in de uitwatering zou kunnen worden voorzien. Na de gesteldheid der polders zoo binnen- als bui tendijksherhaalde malen te hebben onderzocht, werd ten laatste besloten daar weder eene sluis met spuiwerken aan te leggen. Aan ingelanden van de polders Broek en Rooland werd ook toegestaan, hun landwater door deze sluis af te voeren, tegen eene aan de grootte hunner polders geëvenredigde bijdrage in de kosten van de te maken werken en verder tegen eene jaarlijksche uitkeering van 25 Vlaamsch. Deze sluisge bouwd terzelfder plaatse waar de oude in J 673 was gedempt kwam in de jaren 1699 en 1700 tot stand voor eene uitgaaf van 2764 2 fi 8 A Ylaamsch 3). Ongelukkig raakte men ook nu door deze uitgaaf schier geen haarbreedte vooruit: de sluis in den Klaas van Steelandpolder was reeds in 1739 zoozeer verebd dat zij over de buitenste lengte tot aan de deuren werd gedempten ook voor de noor delijke loozing verrezen platen en banken. Andermaal zag men dus het water in zijnen afloop belemmerd, en ook andermaal Archief der polders vau Poortvliet. 2) Ibid. De sluis werd in 1878 uitgegraven en voor afbraak verkocht.

Archief | 1878 | | pagina 78