69 deden de treurige gevolgen zich daarvan voor. De lage gron den schoten op nieuw onder water en wel in nog erger mate dan voorheenook de hooger gelegene leden grooten last tengevolge waarvan ingelanden ter naauwernood in staat waren de gewone dijk- of polderlasteti op te brengen. Deze gebrekkige toestand der waterlossing duurde voort tot in 1752, toen door het stichten van eenen watermolen in Pries- termeet, daarin merkelijke verbetering kwam. Reeds in het begin van 't vorige jaar had de dijkgraaf, Ma iït in us Gaeswijk het bouwen van den molen voorgestelddoch schoon alstoen met 16 tegen 12 stemmen daarin was bewilligd, moest schier toch nog een vol jaar verloopen alvorens het plan tot uitvoering kwam. Zij die tegen gestemd hadden noemden het stichten van den watermolen eene nieuwigheidwaarvan niet veel heil ie verwachten was zij hadden daarom ook geene middelen onbeproefd gelatenom de tot standkoming er van te verijdelen en vandaar de nog zoo onverwachte vertraging. Op den 25u April van het jaar 1752 greep evenwel de aanbesteding van den molen te Dordrecht plaats het hout- en metselwerk vormden twee afzonderlijke perceelen doch alleen voor het eerste, het houtwerkschijnt men eenen aannemer gevonden te hebbendaar het laatstehet metselwerkin daggeldwerd uitgevoerd. De watermolen is gebouwd naar het ontwerp van een' Geruit van den Wercxe onder toezigt van den architect Peiidinan- dus van Opdam later werd evenwel aan dezen nog toegevoegd Johan Piké molenaar te Dordrechtomdat reeds bij de uitvoering der fundering eenige misslagen waren begaan. Eenigen tijd daarna werd de eerste zelfs geheel ontslagen ter wijl over de metselwerken W. Ista te Poortvlietnog als opzigthebbende werd aangesteld. De molen is voltooid of op geleverd op 14 Octobernadat alleen aan de metselwerken gedurende 137| dag was gewerkt. De uitvoeringskosten be droegen 19,284,40 met inbegrip der uitgaven voor aankoop van 47 gemeten 40 roeden lands voor boezem en werf. Tot vinding dezer kosten was door het waterschap 3300 Vlaamsch

Archief | 1878 | | pagina 79