WATERSCHAP SCHERPENISSE. Het eiland Tholen bestaat, even als de overige Zeemvsche eilanden uit tal van polders welke in den loop der eeuwen zijn bedijkt. Vele van die polders zijn afzonderlijk en dus te midden in de wateren gevormdandere zijn tegen reeds be staande aangewonnenen wederom andere zijn bij het aan elkan der hechten van reeds ingepolderde landen verkregen. De oudste polders met hunne eerste aandijkingen hebben in alle aangelegenheden een gemeenschappelijk onderhoud en vormen de zoogenaamde wateringende minder oude hebben slechts enkele zaken of werken in gemeenschappelijk beheer en maken dan ook slechts in zooverre waterschappen met elkander uit de jongsteof de in den laatsten tijd tot stand gekomene hebben daarentegen geene gemeenschappelijke belangen en wer ken maar vormen geheel op zich zelve staande ligchamen. Sommige van deze afzonderlijke of wel tot wateringen te zarnen gevoegde polderszijn calamiteus en maken met de aanliggende of daaraan bijdragende bedijkingen dus ook enkele der in dit gewest gelegen calamiteuse waterschappen uit. Aan de beschrijving nu van al deze in het eiland Tholen gelegen wateringenwaterschappenpolders en calamiteuse wa terschappen zijn deze bladen gewijd. I. ALGEMEEN OVERZIGT. Tot het waterschap Scherpenissemet welks beschrijving wij een aanvang maken behoort in de eerste en voornaamste plaats de watering van Scherpenisse en Westkerke, die reeds vroeg als een afzonderlijk eiland bekend stonden de later daartegen aangewonnen polders Zoute en Geertruida. Vroeger behoorden

Archief | 1878 | | pagina 7