Nieuw-Strijenpolder. De Nieuw-Strijenpolder, tegenwoor dig deel uitmakende van het waterschap Poortvliet, is eene bedijkingin de monding der voormalige Striene tot stand gekomen. De gorsen waaruit deze polder is gevormd, schonk graaf Willem in 1307 aan heer Boude wijn van Yerseke en drie jaar daarna gaf de laatste ze reeds ter bedijking uit aan een' Willem Aernoutsz daarvoor alleen bedingende, de 74, Na alzoo achtereenvolgens het dijkwezen de afwateringde wegen en de grootte van den polder of de watering te hebben geschetst, blijft ons nog over eenig berigt nopens het vroegere en tegenwoordige beheer. ïteeds terstond zij deswege opgemerkt dat vóór den aankoop van Nieuw-Strijen of vóór 1579, de watering alleen door landmeestersis bestuurd. Deze waren steeds twee in getalhadden op de polderwerken toezigt en deden van hunne verrigtingen jaarlijks rekening en verantwoor ding voor schoutschepenen en ingelanden. Zoodra echter de Nieuw-Strijenpolder deel uitmaakte van het waterschap werd een geregeld bestuur aangesteld hetwelk bestond uit een' dijkgraaf en zeven gezworenen. Tot lang in de 17e eeuw bleef de betrekking van tandmeester evenwel vervulddoch hunne functiën schijnen later alleen te hebben bestaan in het bedienen der watering met hunne paarden en wagenswaarvoor zij na tuurlijk werden betaald. Later vindt men van hen geen gewag meer gemaakt; terwijl ook liet getal der gezworenen werd ver minderd tot op vier. Het tegenwoordige bestuuraan hetwelk het dagelijksch toe zigt op de belangen van het waterschap is opgedragenbestaat uit een' dijkgraaf met vier gezworenenbijgestaan door een' ont vanger-griffier. De polder behoort ook tot het calamiteuse waterschap Scher- penisse; hij wordt daardoor over eene lengte van 4085 meter beschermden draagtvoor het geval de kosten van de zee weringen der waterkeering dit vorderen, jaarlijks hoogstens met 1,70 per hectare bij.

Archief | 1878 | | pagina 84