79 4 h. "Vlaamsch per gemet over de geheele watering omgeslagen. In 1694 werd de weder ten deele versleten sluis over de helft der lengte vernieuwddoch de spuiwerken buitendijks liet men verloopen hetwelk later tengevolge haddat de sluis geheel onbruikbaar werd. In 1716 trachtte men door het maken van eenen //houwer" of spuiboezem binnendijks in den bestaanden toestand verbetering te brengen maar de sluis lag ook te hoog, en dit gebrek is eerst in 1832, toen zij ge heel in steen werd herbouwd verholpen. De overwelfde sluis is 2,68 meter wijd, en hare dorpels lig gen 2,43 meter beneden A. P.; zij heeft eene lengte van 21,40 meter, is voorzien van twee paar puntdeuren en heeft eene buitenschuifdie met eene windas in beweging wordt gebragt. De Nieuw-Strijenpolderdie ook eene afzonderlijke heerlijk heid vormt, had vóór de vereeniging met het waterschap, zijn eigen bestuur; hij was tot in 1530 bijna 200 gemeten groot. Na eene beduidende afsnijding in 1531 werd zijne oppervlakte verminderd tot op 161 gemeten 202 roeden, en thans bevat de polder nog 64,6440 hectaren schotbaar land. Baarsdijkpolder. Baarsdijkpolder is een aanwas in den Pluimpot, tegen de oude watering van Poortvliet. De tijd, waarin deze gronden zijn bedijkt, is niet bekend. Wel wordt berigt, dat, toen nog geene inpoldering had plaats gegrepen, de gorsen door Pilips van Bourgondië als heer van Poort vlietin 1545 in erfpacht zijn uitgegeven aan Ye-Yenzoon dienaar van den rentmeester van Zeeland Beoosten-Schelde Ruim vijftig jaar later moeten zij reeds zijn bedijkt geweest wijl op de steenrol van de gronden van Baarsdijk worden vermeld onder de nieuwe landen, die in het jaar 1511 eerst //bereden" zijn geweest, en in 1512 zijn schotbaar gemaakt 2). De voormalige zeedijk van dezen polder, lang 312 roeden Ermekins, Beschrijvi?ig van Poortvlietpag. 71. üresselhuis, De provincie Zeelandpag. 107.

Archief | 1878 | | pagina 89