4 daartoe ook liet //Klaas van Steeland" en het Wulpendal doch het eerste ging in 1645 in onderhoud over bij de polders van Poortvlieten het laatste is hoogst waarschijnlijk reeds in 1530 door den stormvloed van 5 November verzwolgen Het oudste gedeeltede watering van Scherpenisse en West- kerke omvatte de beide gemeentenwaaruit dit land voormaals bestond. Elke dezer gemeenten of heerlijkheden vormde ook oudtijds een afzonderlijk waterschap met een eigen beheer; beide gedeelten waren door de Eeof Eedevroeger een min of meer beduidend watervan elkander geseheiden en zijn eerst in de laatste helft der 16e eeuw tot eene gemeen schappelijke dijkage gebragt 2). De Klaas van Steelandpolder schijnt in polderzaken immer met Scherpenisse vereenigd te zijn geweest; doch de Geertruida- polder had in den aanvang zijn eigen bestuuren was ook administratief van de watering gescheiden 3). Eerst later is ook deze kleine bedijking in onderhoud bij het waterschap op genomen waardoor hare zeewering als een onderdeel van die van het grootere ligchaam is aangemerkt. De Zoutepolder schijnt vroeger wel of door het bestuur van Scherpenisseof door dat van Westkerkeof ook wel door beiden vereenigdte zijn beheerd doch deze bedijking droeg aanvankelijk niet bij in de kosten tot voorziening in het on derhoud der zeeweringmaar daarentegen wel in de lasten die ten behoeve der inwendige belangen moesten worden opge- bragt 4). Zooals uit het voorgaande blijktvormen de polders Scher penisse, Zoute en Geertruida dus thans een waterschap, waar van al de daarin gelegen gronden gelijkelijk worden aangesla gen voor de kosten van het onderhoud. Wij zullen later ge- Dresselhuis, Se provincie Zeelandnoot 64. 2) Archief der ambachtsheerlijkheid Westkerke. 3) Archief der polders van Scherpenisse. 4) Archief der ambachtsheerlijkheid Westkerke.

Archief | 1878 | | pagina 8