80 of 1123 meter, heeft waarschijnlijk nooit veel met den aanval van het water te kampen gehadde vaargeul van den Pluirn- pot lag op eenigen afstand van den polder en werd bovendien reeds in 1556 gesloten. Zeer weinig kan dus van het dijkwezen vau dit poldertje worden gezegd, en wij zijn alzoo wel genoodzaakt in deze zeer kort te zijn. In 1653 is de dijkwaarmede de gron den van den Pluimpot lagen gescheiden geslecht. Het oude dijkstaal over de geheele lengte nog eenigzins boven het overige maaiveld verheven is door zijne eindelingsche bekaveling nog allerwegen van de andere bebouwde gronden te onderscheidenen aan den dijk van Poortvliet zijn bovendien ook de punten of plaatsen waar de polder heeft aangeslotennog duidelijk zigt- baar. Schoon dus thans gemeen liggende met den polder Pluim pot is de vormwaaronder de bedijking eenmaal te voorschijn tradnog met voldoende zekerheid na te gaan. Alleen de merkteekenen van daarin door het water ontstane doorbraken zijn tegelijk met de opruiming des dijks voor altoos verdwenen. Zooals overal elders had ook hier het slechten van den bui tendijk van tijd tot tijd zeer nadeelige gevolgen. Telkens toch, wanneer het voormalige vaarwaterwaar langs het poldertje was bedijktdoor het breken der afsluitdammen of door het overvloeijen over de ter weerszijden gelegen dijken vol water schootdoken ook deze gronden onder de golven. Hit was het geval in 1682 1808 en 1825 toen de vloed, die in eerstgenoemd jaar van de zijde van Sint-Annalanden in de beide laatstgenoemde jaren van den kant van Sint-Maartensdijk tot in den Pluimpot voortgedrongen was. Op eene kaart van omstreeks het midden der 17e eeuw komt de buitendijk van Baarsdijk nog voormet eene wiel langs den binnenkantwaaruit alzoo blijkt dat de polder ook vóór 1653 het jaar waarin de dijk werd geveld moet zijn ge broken geweest J). l) Kaart vau het Rijks-archief.

Archief | 1878 | | pagina 90