82 door //de Jan-Hugenzoon-hil11 of Vrijbergheen ten westen door het tot op den huidigen dag nog zoogenaamde schrale gors." Zij werden gezamenlijk in erfpacht uitgegeven voor 20 C 's jaars aan den in de beschrijving van den vorigen pol der vermelden persoonook de berijdingen schotbaarma- king had gelijktijdig plaats; weshalve het te vermoeden is, dat Smaalzij en Baarsdijk dan ook in een en hetzelfde jaar zijn bedijkt. De polder verschilt in grondgesteldheid luttel van de voor gaande zijn effene bodem bestaat insgelijks uit middelmatig zware zeekleidie ook hier tot teling van allerlei gewassen is geschikt. De zeedijkdie eertijds door den Pluimpot werd bespoeld had eene lengte van 2150 meter; hij omsloot maar 103 ge meten lands en uit deze omstandigheid blijkt, dat de inpolde ring dezer gronden niet onder de voordeelige kan worden ge rangschikt. Blijkens eene oude kaart van 1657 is de dijk van den Smaalzij-polder ook een- of meermaal door het geweld van het door storm opgejaagde water gebroken geweestwant aan zijnen binnenkant komen ook wielen voor. Wanneer en onder welke omstandigheden deze gronden voor het eerst zijn overstroomd daarvan is niets gebleken. Het is evenwel zekerdat de ram pen die ook deze bedijking hebben getroffen niet het gevolg zijn geweest van de schuring van den stroom maar alleen door overstorting en daardoor veroorzaakte dijkbreuken zijn ont staan. Door de afsluiting van den Pluimpot viel ook de zeedijk van dezen polder droogtengevolge waarvan ingelanden nu niets meer voor zee- of waterwerken hadden op te brengen. Yan zee- veranderde hij alzoo in binnenpolderdoch toen omstreeks eene eeuw later zijn dijk werd geslecht, veranderde de gunstige ligging weder merkelijk. Schoon wel niet tot op het maaiveld weggenomen was de waterkeeriug toch zoozeer verlaagd dat zij niet meer geschikt

Archief | 1878 | | pagina 92