Watering van Scherpenisse en Westkerke. Het oudste gedeelte van het eiland Tholen is de watering van Scherpenisse en Westkerke, die uit onderscheidene afzonderlijke inpolderingen is ontstaan en reeds vroeg aan twee gemeenten het aanzijn gaf. Scherpenisse of Scarpenissedat is //harde" of //scherpe nesseu" of harde- of scherpe schorren, was, vereenigd met Westkerke, reeds in de I2e eeuw als een afzonderlijk eilandje bekend v). Beide deelen waren evenwel veel vroeger bedijkt; zij zijn zooals uit de gesteldheid der gronden is af te leiden welligt van het begin onzer jaartelling bewoond geweest, Tooi de bedijking was deze landstreek grootendeels eigenlijk weinig meer dan een uitgebreid moeras met geulen en vlieten doorsne den. Slechts op enkele plaatsen zooals in het noordoostelijke gedeelte van Scherpenisse en in het noordelijke en zuidweste lijke gedeelte van Westkerke, waren meer drooge, zandige plek ken dieals zoovele kleine eilanden het hoofd boven de ge- 5 legenheid hebben te ziendat dit bij elk ander waterschap geenszins het gevai is. Bij de meeste hebben de onderscheidene polderswaaruit zij bestaanwel gemeenschappelijke zaken doch in de gewigtigste aangelegenheid in het onderhoud der waterkeeringenstaat elk deel op zich zelf. Zooals te begrijpen isstrekte zoodanige toestand steeds tot nadeel van de aan zee gelegen polders en van het gewestdat veeltijds in den nood van deze moest voorzien. De gelijke aanslag van al de gronden in dit waterschap dagteekent van het begin dezer eeuwtoen ook het laatste verschil in het geschot voor de lan den in den Zoutepolder is opgeheven. Bij de afzonderlijke beschrijving dezer bedijkingen komt eerst het oudste gedeeltede watering van Scherpenisse en Weslkerke, in aanmerking; dan volgen achtereenvolgens de Zoute- en Geertruidapolderterwijl eindelijk ook nog iets om trent het verloren geraakte Wulpendal wordt vermeld. DrksselhuisDe provincie Zeelandnoot 48.

Archief | 1878 | | pagina 9