ONTLEED- OF ZIEKTEKUNDIGE VOORWERPEN. V 43 7. v /Sm k 8. 9. 2. 3. 4. 5. 6. 10. Een Eene verzameling echte geschenken 1. linzenwegende te zamen en valsche steenen, grootendeels van den heer Brandt 26 Aug. 1777 t. w. Een bezoarsteen of Lapis Porcinus uit Malakka, in goud gevat, met kettingje om in wijn te hangen, als tegengif tegen de pest. Deze galsteen, met zeer bit teren smaakafkomstig uit eene soort stekelvarken werd in wijn gedoopt, als middel tegen de pest. Voor dat indoopen betaalde men een tijd lang een ducaat per minuut aan sommige Amsterdamsche apothekers. Een oostersche bezoarsteen van Ceijlon. Een bezoar germanicus of gemsenbal aegagrophile uit Rupicapra Helvetica. Een bezoar orientalis of gewrichtssteen van een aap. Een zoogenaamd kapittelstokje ontbreekt Een Pedro del Porco van Malakkaovaal van gedaante uit den bok. Lapis de Goa, waarschijnlijk de vergulde naar muscus ruikende. Bezoar uit Coromandel. Twee Westersche of West-Indische bezoar-steenen t.w. een groote bruine en een olijfkleurige (de helft) waar schijnlijk bestaande uit lithofellin zuurmet een namaak sel van den geheelen steen, zooals die vroeger was. Een groot concrement, t. w.een paardensteen. drakenfiguur in China gesneden uit een rog. Afg. bij Johnston. Een misvormde aspersiestruik (Asparagus officinalis). Win kelman 1787. Eenige misvormde takken van den esschenboom (Fraxinus excelsior). Winkelman 1775 1777 en 1779. Een calculus urinarius in zilveren doos met beschrijving van dr. Paulus de Win d 1743 weg. 2 Ned. lood. Not. Jan. 1785. Een kistje met steen-concrementenbevattende: Drie steentjes ter grootte van bijna wigtje. Cranium osteoscleroticumbeschreven in het Archief de< genootschaps. Embryo in ovo. Foetus met hydrocephalus. Foetus van een neger. Verschillende foetus op liquor. Vetgezwel, wegende 5 Ned. pond. (Weggenomen door prof, v. Solingen te Middelburg. Notulen 7 December 1785). Rat met zes pootengeschenk van den Burger Eeuwig Not. 1802. Kat met twee aangezigten. Hond met rudiment van een tweede ligchaam. Vogel met vier pooten. Vogel met vier pooten. Vogel met vier pooten. Vogel met twee en een halven poot. Embryo met onvolkomen ontwikkelde urethra Scelet van een lam met twee koppen. Noord-Beveland. Not. April 1837. Cranium bij hersenbreuk. Verzameling foetus-beenderen bij graviditas extra uterina per anum ontlast. B. de Jonge. Not. Dec. 1852. Vogel met twee koppen. Opgespoten nier. Bovenstaande voorwerpen, het eerste uitgezonderd, zijn geplaatst in de verzameling der vroegere geneeskundige school. Een zeer groote zoogenaamde haarbal. Een flesch met twee kleinere dito en een ander concrement.

Archief | 1879 | | pagina 65