73 Wissekerke vloeide het zeewater gedurende al dien tijd in de kerkdieop een laag terrein gebouwddaarom werd verplaatst in de nabijheid van den toren. Groot was de ramp, groot ook de verslagenheid die zij onder de inwoners had veroorzaakt. En was de ontstane dijkbreuk reeds aanvankelijk van ernstigen aard zij nam door het gestadig in- en uitvloeijende water der mate in omvang toe, dat bij ingelanden schier geene hoop op herbedijking meer bestond. De ambachtsheeren en breede geërfden riepen daarom andermaal de hulp in van den graaf, die daarop in Noord-Beveland verscheenom de herbedijking zelf te regelen. Hij hield zich op in eene voor hem opgeslagen keetlater //'s gravenkeet" genaamden bleef daarin ver toeven tot aan de voltooijing der beverschingswerken 1). Het is opmerkelijk, dat andere kronijkschrijvers van dezen vloed niet gewagenook door Outhofdie alle zoo naauw- keurig heeft nagespoord wordt hij niet vermeld. Onze kronijk- schrijver heeft bovendien daarvoor een twijfelachtigen datum op; want volgens hetgeen hij zegt betrekkelijk den tijd van 't verschijnen eener komeet, zou hij op 30 Julij of in het midden van den zomer, hebben plaats gehad. Doch hetzij de schrijver zich in een of ander opzigt hebbe vergisthetzij hij den verschrikkelijken zomervloed van 1342 hebbe op het oog gehadde daardoor ontstane rampen waren groot. Het is welligt hier de plaats op te merken dat de groote omvang der schadedikwijls alleen het gevolg is geweest van een minder zorgvuldig beheer van het dijkwezen. Wij hebben grond dit aan te nemenwant nog in Reigeusbeug's tijd gaven //vele ghelovelijcke Persoonen, bijsondere oude ver- //maerde lieden in Zeeland" te kennen, dat //hadden die Dijcken //in sommige Eylanden ende Polders dezer selfder tijdt, soo //breedt, hooge ende dicke geweest, alsse daer te vooren waren //over vijftigh jaren, ende daeromtrent, dattet te hoopen liadde //glieweest, dat sommige Landen soo desolaet niet en souden 1) Reigersberg, Kronijk van Zeelandpag. 131.

Archief | 1880 | | pagina 101