82 kreken wel onderscheidene malen grondslagen van gebouwen opgemerkt. Van enkele andere plaatsen, zoo als van Hamerstee, Welle, KoningsheimWissekerke en Soeke of Hoeke treft men in de dieper gelegen grondlagen ingelijks sporen aan. Van Hoeke kwamen bij eene over jaren verrigte vergraving zelfs nog de fondamenten eener kerk of kapel en de overblijfselen eener begraafplaats te voorschijn. Als toen ook daar als een voudig arbeider tegenwoordig zijndetrok de grootte der ontbloote geraamteneven als de goede gesteldheid daarvan mijne aandacht. Ook de ruime afmeting van den steenwaar uit het oude muurwerk der gebouwen eenmaal was opgetrokken was in het oogvallend. In 1866 zijn daar weder dergelijke overblijfselen bij graafwerk aangetroifende ontdekking was ook toen toevallig, en alleen het gevolg van daar ter plaatse uitgevoerde polderwerken Van het meer daarvan verwij derde Vliete ligt het overschot onder de //keihoogte," eene verhevenheid in het westelijke gedeelte van den polder van dien naam. Van hetgeen daarin verscholen ligt, is, voorzoo verre bekend, nooit iets te voorschijn gekomen. Het liechtste gedenkteekendat van het verongelukte Noord- Beveland is overgeblevenis de oude kerktoren van Cortgene. Deze trotseerde het golfgeklots gedurende anderhalve eeuw, en zoo stevig was het alleen aan den buitenkant verweerde muurwerk, dat de bouw bij den aanleg van het tegenwoordige Cortgene nog tot dorpstoren kon worden ingerigt. Ook de oude toren van "Wissekerke was lang aanwezig; hij was dooi de westelijke stormen evenwel meer gehavenddan die van Cortgeneen viel bovendien ook veel later binnendijks. In het laatst der vorige eeuw werd hij afgebroken. Even als van de voormalige dorpen zijnwij merkten 't reeds opook van de vroeger ingepolderde vlieten nog alom blijken voorhanden. Nog is het voor den opmerkzamen beschouwer Zelandia Ilias traia pag. 141.

Archief | 1880 | | pagina 110