83 zigtbaar, waar eertijds de Wijtvliet, de voornaamste der afge sloten wateren beeft gestroomd. Hij liep tussclien de twee oorspronkelijke eilanden dooren mondde even ten westen van Cortgene in den Zuidvliet uit; op liet noordelijke eind splitste bij zicli bij bet dorp Vliete in twee armenwaarvan de eene onder den naam van de Vliet naar de Oude Leken de andere onder den naam van bet Paaltussclien uitgebreide slijken en schorren doornaar de Schelde vloeide. Eeuwen verliepen alvorens deze Wijtvliet gesloten werd; veel inspanning was noodig, om er dammen in aan te leggen, en toen Noord- Beveland verloren ging, waren nog belangrijke geulen en moerassen van den eenmaal ingepolderden stroom aanwezig. Door de jaren lange overvloeijing van het eiland zijn de over blijfselen van den Wijtvliet op nieuw in een open water ver anderd andermaal vond de zee dus bier een doortogten dat het water weder belangrijke afmetingen verkreeg, alvorens liet laatstelijk werd gesloten, wijzen de in bet oostelijke gedeelte van den polder Wissekerke nog aanwezige moerassen uitwaar van de voornaamste bekend is onder den naam van het //Bok- kegat." Ook in den Vliete en Thoornpolder zijn nog merk- teekenen van de uitloopen voorbanden en waar ter plaatse de tegenwoordige zeedijken van deze polders in en langs die stroomen zijn aangelegd, is op de kaart, die zoowel den ouden als den nieuwen toestand voorsteltduidelijk aangewezen. Van de Oude Lek, de Rip, den Calvliet en bet Paal zijn mede nog overblijfselen aanwezig; al deze wateren werden evenwel reeds door de opgeworpen dijken van bet oude eiland geslotendocheven als de Wijtvlietwaren ook zij bij den ondergang van bet eiland nog geenszins in geschikte koren velden veranderd. De Waaleen stroom tusschen het Noord-Beveland beoosten den Wijtvliet en de Last, is geheel onkenbaar geworden. Zij werd eerst in 1358 afgedamd, doch door de overstroomiug weder open water geworden zijndewas zij daarna nog lang onder den naam van bet Catsche Rek bekend. Van den Boom-

Archief | 1880 | | pagina 111