90 deel van liet tuchthuis hebbende uitgemaakt, onwillekeurig de gedachten opwekt waarvan ik sprak. Ik vond daarin dan ook een aanleiding om te trachten iets omtrent de geschiedenis van het oude tuchthuis te weten te komenhet resultaat van dit onderzoek deel ik in onderstaande bladzijden mede Het oude tuchthuis van Middelburg datna onderscheidene wijzigingen te hebben ondergaan, in 1874 werd afgebroken, dateert van ongeveer de helft der 17e eeuw doch 2) reeds lang vóór dat men aan het oprigten van een tuchthuis dacht, waren er hier ter stede plaatsen alwaar personen konden op gesloten en bewaard worden. In de eerste plaats kan men wijzen op \s Gravensteenook wel alleen n Steen1 genoemd, misschien ook wel bekend geweest onder den naam van Pijnpoort of Pijnhmisalthans in de stadsrekening van 1477 wordt een post aangetroffen: //item Jan Jansen geteymert in de Pijn- poorte" enz. en in 1506: //bet.: voor 6 pannen daar men kersen op zetten mag in 't Pijnhuis 3)zonder dat ik ver- x) Behalve aan eenigc bundels papieren uit het archief dezer staddoor den stedelijken archivaris verzameld en mij welwillend ter inzage toegezonden dank ik de bouwstoffen voor mijne verhandeling aan een vrij groot handschrift door het eollegie van Regenten van het huis van arrest hier ter stede mij even welwillend ten gebruike afgestaan en hetwelk bevat A. Eene memorie over het tuchthuisbevattende eene beschrijving van de originele oprigting van dit gesticht en van zijne lotgevallen tot 1741 voornamelijk in verband tot het financiëel beheer B. Een rapport over den staat van het tuchthuis, in den jare 1795 den 8 Mei aan de provisionele representanten van het volk van Middelburg inge diend een en ander met daarbij behoorende bijlagen. 2) Ju het wèl bekende boekje: Zeelands Chronijk verkortgesteld tot dienst van de jeugd in vragen en antwoordenvindt men dat volgens Resolutie van den 23 Junij 1635 besloten is een tuchthuis te maken en dat dit in 't jaar 1642 zou zijn voltooid geweest. Die opgaven komen mijzooals blijken zalniet juist voor. Het plan tot oprigten van een tuchthuis dateert reeds van vroeger en eerst in 1643 kon men het gebouw als voltooid beschouwen. 3) Zie du Pon Aanteekeningen op de stads rekeningen sub voce s Gravensteen.

Archief | 1880 | | pagina 118