102 h tuchtelingen afzonderlijk wordt bediend van spijze naar zijne verkiezing 't welk liem dan van zijn weekgeld word afgetrok- n kenhetgeen bij zijn ontslag daarvan mag overschieten word hem alsdan ter hand gestelddeze schikking naar het //ons voorkomt, kan zeker nuttig zijn voor diegene onder hen diedoor spaarzaamheid in het gebruik hunner spijzenhun overschot bij hun ontslag trachten te vergrootenom zig daarvan Provisioneel te kunnen onderhouden tot dat zij gele- genheid hebben om aan het werk te geraken dog deze schik- //king kan daar tegens gelegenheid geven aan anderen, (die van zulk een spaarsamen aard geenszins zijndebij den dag leven) om zig alleen aan hunne smaak over te geven en //hun daggeld telken dage te verterenenz." Dat zulk een wijze van voeden groote onkosten met zich sleepte is niet te verwonderendaargelaten nog dat het houden van restauratiewaar men diners d la carte besteldewaarlijk niet dienstig was om de gevangenen aan orde en tucht te gewennen. En wat zal men zeggen van het motief, dat men ten voordeele van het systeem nog aanvoerde? Alleen dit, dat men zeker bitter teleurgesteld is geweest dat zoo weinig bedelaars en vagebonden aangetroffen werden die van de gele genheid gebruik wilden maken om zich in orde en spaarzaam heid te oefenen De toestand van het tuchthuis te dien opzigte was dan ook geheel anders dan elders b.v. in Amsterdam, waar (blijkens het zelfde rapport) //gewoonlijks met scheepskost werd gespijzigt, eens ter week met gezouten of gerookt vleesch of spekeens stok- vischen voorts erwtenpaardeboonen en gortdes middags //en eens 's avonds karnemelk met gort, haver en garst." In het artikel 2 der ordonnantie wordt verder nog mel ding gemaakt van de dameshuisvrouwen der Regenten. Het is mij niet duidelijk geworden welke werkzaamheden aan haar waren opgedragenslechts éénbij de stukken in het archief der stad aanwezig, blaadje papier spreekt van de tegenwoordigheid van dames, en wel bij een diner, dat in

Archief | 1880 | | pagina 130