104 een afscheidsmaal aan zijne vrienden ten koste van dezen huize gegeven hebbende is den ontvanger Mr. Pieteii Pede- n coeur, gelast van gemelden C. de Jonge hetzelve in te vor- derenen bij refuis denselven regterlijk daartoe te constrin- geren." In ieder geval schijnt men in 1758 nog niet er van over tuigd te zijn geweest, dat een tuchthuis geen plaats is om gastmalen aan te rigten al moge men aannemen en als ver- schoonende omstandigheid er op kunnen wijzen, dat in een huiswaar op zulk een uitgebreide schaal restauratie werd ge houden het toebereiden der spijzen niets te wenschen overliet. Art. 5. Ende vermits het huijs is een huijs van tuchte en droef- heidtot bekeei'inge ende verbeeteringe des levenszoo zal den binnenvader trachten de tuchtelingen met een goed exem- pel voor te gaan en insonderheid tegengaan en beletten alle vloeken en sweeren en misbruyken van Gods H". naam item alle dertele geile en lichtvaardige propoostenofte actiën //bij en omtrent de tuchtelingenmaar deselve in goede tucht, ordre in 't werk laten houden mitsgaders te besorgen dat haar egeen sterken drank sal worden gegevendie haar eenigsints soude kennen hinderen ofte deeren." Men kan hieruit leerendat men den binnenvader geene hooge eischen stelde en dat men onder orde en tucht" Aangaande deze laatste schilderij vindt men vermeld: „In April 1761 is op voorstel van den Heer Pres. Radkiimachek besloten dat hij heer Pres. benevens de regenten I. van Ferny, A. de Schoezetter en F. Kok door den fijnschilder Schotjman zouden worden geportraiteerd en daarbij gevoegt den binnenvader C. van Loyse zijnde hetzelve schilderstuk vol eindigt en in de Regentenkamer geplaatst den 6 Augustus 1761. (1764?) Waarvoor door ieder regent een vijfde part en de overige twee vijfde parten door d' heer Praes. voor zig zeiven en voor voorn, binnenvader is betaalt zijnde naderhand in plaats van I. van Ferny daarbij geschilderd de Mr. Pr. Matthias." Deze schilderijen zijn thans Dog in het huis van arrest aanwezig.

Archief | 1880 | | pagina 132