108 Dientengevolge werd voorgesteld de instructie van den binnen vader onder meermet deze bepaling' te vermeerderen Dat de binnenvader mede naauw reguard en accurate toe- verzigt zal moeten nemen, dat geene ligtvaardige en geijle propoosten of redenen voor de hokken der gevangenen gehouden werdenveel min eenige ongepermitteerde actiën gebeerden en kleedingen des lighaamsof iets dergelijksmaar integen- deel dat de gevangene vrouwspersonen behoorlijk zijn gekleed zonder eenige ligtveerdig- of wulpsheid te verbeelden." Tot die hoogte was het dus in het tuchthuis met de orde en tucht gekomen De regenten, in wier handen dit rapport werd gesteld, bragten niet veel tot wederlegging der beschuldigingen bij doch omtrent het tappen van wijn exploiteerden zij gretig het hun door de commissie min of meer in de hand gegeven argument. n Belangende het tappen van wyn in het tugthuis (zoo //antwoorden zij) seggen praesident en buyten-regenfen mede, //dat sulx van ouds gebruikelijk is en ten jare 1669 diens vrijdom van excyns al op 7 oxhoofden bepaald synde en in //1669 selfs op 8 oxhoofdenkonnende immers geen vierdendeel van die quantiteyt door alle de gevangene werden gecon- //sumeerd, en men soude dan wel mogen vragen indien andere n geene gevangene syndesulx niet mogen drinkenwaarom tf dien vrydom als een emolument in plaatse van tractament aan //den binnenvader successivelijk gaaccordeerdt 1)." Art. 8. Den binnenvader sal binnen den voorz. Huyse ontvangen boven en behalven diegenedewelke bij sententie ofte goet- vinden van desen gerechtedaar inne sullen werden gebannen bedelaressenlantloopers ofte straatschendersdie bij nachte De zin kan niet gezegd worden grammaticaal juist geconstrueerd te zijn doch de beteekenis is duidelijk.

Archief | 1880 | | pagina 136