113 heden plegendehetselve den president van de buyten regenten bekent makenopdat daarinne behoorlijke voorsie- u ninge werde gedaanook desnoods zijnde belioorelijke straffe //werdé gedaan, sonder dat hij buijten voorweeten van de n voorsz. Begentenende uyt eigen authoriteijt eenige soo- danige straffe mag oefenenwerdende denselven gelast //niemand verder ende swaarder te slaan en straffen als met een bullepeesin zoodanige voorvallen en huysen gebruy- kelijk"enz. Hieruit blijkt dus, dat de binnenvader tot zulk een cor rectie niet mogt overgaan dan na toestemming van de re genten. Zoo men mogt meenen, dat er algemeene ontevredenheid heerschte over zulk een inrigting als het tuchthuis in Mid delburg, waar men met een bullepees sloeg, dan bedriegt men zich; integendeel, er zijn brieven eigenhandig door personendie in het tuchthuis geweest warengeschreven die aantoonendat men het er volstrekt niet zoo slecht vond. Een brief van zekeren Jan Bartoloaieus die in het jaar 1756 uitgebroken, in 1757 weder wenschte opgenomen te wordenis van den volgenden inhoud Mijnen gelieven vader ende moederick laet u weten als dat ick hier ben Jan Baktolomeus dien hier is uyt- n gebroken verleden jaer ende ick ben alle dagen siek ende //ick en weet niet waer blyven, ick wenste als dat ick weder //bey vader ende moeder was ick soude vor mijn schuit wercken ende ick en soude noyt de gedachten hebben van noch helpen te brekenals de vader belieft soo goed te syn van mij weder aen te nemensoo sal ick in stilte medegaen //mijnen seer lieven vader en sent de dienders om mij niet, //ik wenste als dat ick den vader eens mocht spreken want bey mijn vrinden oft bij mijn ouders en kan ick niet blijven sieck sijn ende niet weten waer blijven als g-aen sclioijen //ende in de boeren schuren tebevriesen, ick ben liever bey de vader en de moederals de vader belieft mij weder aen

Archief | 1880 | | pagina 141