13] en 2°. bezuiniging in tie menagewaartoe evenwel aanvan kelijk groote onkosten moesten gemaakt wordenomdat de inrigting der keuken geheel en al moest worden veranderd. Welke waarde men ook gehecht moge hebben aan het uit gewerkt rapport de raad om zich van liet tuchthuis te ontdoen werd niet gevolgd en of men de voorgestelde bezui niging in de huishouding als middel tot herstel heeft aan gewend is mij niet gebleken, wèl blijkt uit eenige concept brieven, door den regent en ontvanger van het tuchthuis Johan Philipse in het jaar 1800 gesteld, dat toen ter tijde een nieuw contract met de geregten van buiten de stad was gesloten, volgens hetwelk jaarlijks voor iederen manspersoon moest betaald worden 150 J), terwijl iedere nieuw inge- komene moest voorzien zijn van behoorlijke bovenkleederen twee stel onderkleederen en het noodige geringe huisraad om spijzen te koken of te bereiden, in alles bedragende circa 33 ad 34 gulden 2). Het scheen evenwel nu en dan moeite te kosten de steden te bewegen aan hare verpligtingen te dien opzigte te voldoen. Blijkens het rapport aan de provisionele representanten vau Middelburg was de som van 10 ponden Vlaams, vastgesteld in het contract van 1758 successivelyk verhoogd tot 15 ad 16 ponden, en somtijds (maar zelden) werden 20 ad 30 ponden betaald. 2) Uit een der brieven blijkt uit welke voorwerpen die kleederen en huisraad moesten bestaan. Tot het laatste behoorden: 2 tafelborden, 2 Vriese coupcommen 1 steenen comfoortje, 1 dito doofpot, .1 dito waterpot, 1 aarden pot van 1 stoop, 1 dito van 1 kan, 1 pint's melkpot, 1 dito van 1 halfpint, 2 houten potlepels, 2 witte commetjes om te drinken, 2 bakjes. 2 schoteltjes, 1 ijzere koekpan, 1 blekke keteltje, 1 dito lampje, 1 dito theebusje en 1 dito koffijdoosje, 2 tinne lepels, 2 ijzere vorken, te samen circa ƒ4 bedragende. Ook de kleederen worden opgenoemd: 1 carsaai baaijtje en 1 dito broek, 1 bombazijn baaijtje en 1 dito broek, 2 hemden, 2 paar kousen, 2 halsdoekeu, 2 zakdoeken, 2 slaapmutsen en 2 paar muilen, te samen doorgaans bedra gende circa ƒ30. Archief V®. dl., lste st.

Archief | 1880 | | pagina 149