122 Ik zoude hier kunnen eindigen met de mededeeling, dat liet collegie van regenten van het tuchthuis nog is blijven leven tot ongeveer Juli van het jaar 1812 op welk tijdstip een geheele verandering, in de administratie schijnt te zijn gekomenwaardoor de grondslag is gelegd voor eene betere orde van zaken. Nog een enkel woord evenwel over die verandering en de jaren die daarop zijn gevolgd, waarmede ik deze schets zal besluiten. Den 25 Juni 1812 werd door den Prefect van het De partement der monden van de Scheldeter vervanging van het collegie van regentenbenoemd een commission gratuite et charitable cles prisons (raad van weldadigheid over de ge vangenissen). De naam zelf van die commissie duidt reeds aandat wij hier minder te doen hebben met een zelfstandig- besturend collegiezooals dat der voormalige regentendan wel met een ondergeschikt ligcliaam, dat slechts een soort van toezigt uitoefende, voornamelijk in het belang der ge vangenen. Enkele brieven uit dien tijd, waaronder van den concierge Waknas en een adres door eenige gevangenen aan den rnaire van Middelburg gerigt, geven steun aan die meening. Onder de verbeteringen die ingevoerd waren behoorde een regelmatige inschrijving der gevangenen in registers: J'ai ramend" zegt de concierge ceux qui ont coutume de conduire les prisonniers au principe de la Loi en me fai- sant remettre les titres qui les constitue prisonniers pour les enrégistrer. Un coup d'oeil jetté sur mes régistres suffit pour avoir les renseignements desirables en tous cas et envers tous les individus qui se trouvent chez moi, pour autant que j'ai pu puiser en des pieces éparses pour faire un ensem ble régulier." Niet zonder welbehagen schreef dezelfde per soon in dienzelfden brief: J'ose ine flatter que j'ai fait Timpossible pour mettre fin aux désordres qui ont regné avant ma nomination."

Archief | 1880 | | pagina 150