i. 136 Drie wijzen van verschaffing van drinkwater zijn dus voor Wissingen onderzocht, namelijk leiding van water uit de duinen, verzameling van regenwater en distillatie. Ik heb gemeend te mogen hopen op uwe belangstelling, indien ik u eenige bijzonderheden uit het onderzoek van die drie middelen mede deelde. DUINWATER. Niet alle drinkwaterdat naar groote steden wordt geleid mag op de onschadelijkheid roemendie het deel is van het water, dat uit onze duinen aan Amsterdam, 's Gravenhage en tusschen gelegen plaatsen wordt verschaft. Men zal dit kunnen begrijpen bij het achtslaan op de bronwaaruit het water der waterleidingen gewoonlijk ontleend wordt. Het meerendeel der ondernemingen ontleent het water uit eene rivier. Komt die rivier uit onbewoonde oorden afstroomen en neemt men van haar water vóór dat het langs een bewoonde streek is gegaan dan behoeft voor verontreiniging geen vrees te worden gevoed. Die schoone gelegenheid is echter voor weinige plaatsen weg gelegd. Bij de meeste groote steden hebben de rivieren, waaruit de ingezetenen het water drinkenreeds menige bewoonde streek, stad of dorp gepasseerd. Wie zal het den bewoners dier plaatsen euvel duidendat zij van de frissche stroomende rivier gebruik maken tot afvoer van hetgeen de hygiëne verbiedt op te zamelen of in den bodem te laten dringen? De hoogleeraar Oudemans, te Delft, bepaalt sedert eenige jaren door verdamping het slibgehalte van het water der Neder- landsche hoofdrivieren. Zoo werd ook water onderzocht bij Pannerden geschept, dus van den Rijn nog voor dat hij op Nederlandsch grondgebied

Archief | 1880 | | pagina 154