129 Men laat dit weefsel onaangeroerd tot dat na weken of maanden, afhankelijk van het jaargetijde, de ontwikkeling te krachtig is geworden en het filter verstopt is geraakt. Bovendien laat men het water slechts ingedurende de laatste uren van de ebten einde het zoo weinig mogelijk de organische bestanddeelen bevatte, die bij het stroomen van den vloed langs Rotterdam in het water worden opgenomen. De inlating heeft plaats boven de stad. De commissie kwam tot het besluitdat het op de genoemde wijs ingelaten en gefiltereerde water in gewone tijden voor drinkwater mogt worden aanbevolen, maar dat het raadzaam was in tijden van epidemiën door koking of klaring de be trekkelijk geringe hoeveelheid waterdie als drinkwater of bij de levensmiddelen gebezigd werdmeer volkomen te zuiveren. Ofschoon nog niet onomstootelijk bewezen wasdat gekookt of geklaard water van alle schadelijke deelen bevrijd wasscheen haar toch de ondervinding te leeren dat koking of klaring een gunstigen invloed uitoefende x). Na het vernemen van de eigenaardigheden, die ik u over het rivierwater mededeelde zal wel ieder uwer met mij duin water verkiezen, indien dat te krijgen is. Duinwater toch is x) Ter bevestiging van de ongunstige meening omtrent het gevaarlijke van het drinken van aan eene rivier ontleend water zij nog in herinnering gebragt heigeen in Londen is voorgevallen met een van de vele waterleidingen aldaar. Tijdens de cholera epidemie van 1849 stierven 125 personen van de 10000, die water van de Lambeth waterleiding gebruikten. De Southwarkleidingdie het water toen iets liooger uit de rivier ontleende dan de Lambethleiding en in de zelfde straten verschafte, zag 118 van de 10000 gebruikers bezwijken. Tu 1854, nadat van de Lambethleiding de prise d'eau inmiddels naar een liooger punt van de rivier verplaatst en zijn water merkbaar zuiverder was dan dat van de Southwarkleidingwelks water rioolvocht bevattewas de sterfte onder de gebruikers zeer ten voordeele van de eerste leiding, zijnde in om gekeerde verhouding van vroeger nu slechts 37 van de 10000 tegen 130 bij de Southwarkwaterdrinkers. Dus eerst 125 tegen 118 en later 37 tegen 130.

Archief | 1880 | | pagina 157